Jelenlegi hely

Egy élő példa: a hódmezővásárhelyi lepke és rovarbarát Rotary liget

Tele a net rovar- és lepkebarát kert tipekkel. Ha összegyűjtöttél párat, saját kerted adottságaira módosítva több hónap alatt igazolódnak vagy épp dőlnek meg az ötleteid. Hódmezővásárhelyen 2022 óta létezik egy csodálatosan működő fenntartható tanösvény.

Egy jó példa

A hódmezővásárhelyi fenntartható tanösvényt, a Rotary sétányt 2022 tavaszán hozták létre Hódmezővásárhely szívében. Jelenleg egy helyi rovarbarát számításai szerint mintegy 38 fajta pillangó él a tanösvénnyé bővített sétányon.

Megérte?

Kis befektetéssel nemcsak környezeztudatos, a természet védelmét fő szemponként kezelő terv alapján jött létre egy kert, de újrafelhasznált anyagok használatával, a helyi természeti adottságok és fajok figyelembe vételével a tudatformálásban, tanításban is sokat segíthet egy fenntartható városi kert.

Szalai Tünde képe 2023 tavaszán (Fotó forrása)

A vásárhelyi kertészek szakmailag tudatosan telepítettek a lepkék számára csalogató növényeket. A kertet tervező szakemberek számos őshonos, valamint száraz éghajlatról származó növényt ültettek a tenyérnyi területre.

A Rotary liget Facebook nyilvános csoportjának képe (Kép forrása)

A vásárhelyi sétány a nemzetközi Green city hálózat részeként épült, ezért sem meglepő, hogy a park kivitelezésének az ökológiai lábnyoma rendkívül szerény. Ez is a tudatos tervezés eredménye. Az építéskor helyi komposztot és famulcsot használtak, valamint egy kisebb rész burkolata is helyi bontott anyagból készült.

A Rotary ligetet a helyiek a téglafalak miatt Téglagyári Tanösvénynek is hívják (Fotó forrása; 2022)
A Green city egy Hollandiából indult nemzetközi mozgalom, amely 20 éve Magyarországon is jelen van, a zöldebb városokért alakult. A szellemiség – egyben a hazai példák – egyik fő motívuma a tudatos vízmenedzsment, ami azt jelenti, hogy helyben kell tartani a lehulló csapadékot.

A kert nem mellesleg, biztosítja a fenntarthatóság, a klímavédelem, az oktatás és a turizmus összhangját.

Szalai Tünde fotója (Forrás)

Különleges élmény a természet iskolájában évszakonként nyomon követni a családoknak, az óvodás, iskolás csoportoknak környezetük változásait, megfigyelni testközelből a növények és rovarok együttélését, mindennapjainkra gyakorolt hatását.

ADL - Debrecenimami

Forrás

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére