Jelenlegi hely

A Tudatos Vásárlók kiderítették, melyik beltéri fehér falfesték mennyit ér

Budapest, 2022. szeptember 19. – A  Tudatos Vásárlók Egyesülete szakértői 14 diszperziós, 4 mész-, továbbá 1 krétafestéket vizsgáltak laboratóriumi tesztekkel. Kiderült, hogy melyik festék fed a legjobban, melyik mosható a legjobban, s melyik a legkevésbé egészségkárosító, egyben a legolcsóbb termék.

A beltéri fehér falfestékek szerepeltek már a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztjei között. A 2019-es tesztben a hangsúly a károsanyag tartalmon, illetve kibocsátáson volt. A most közzétett vizsgálat során azonban a hatékonyság került a középpontba, mivel háztartásban használt vegyi anyagokról szóló vizsgálatsorozatuk nem titkolt célja megmutatni, hogy a hiteles környezetbarát termékek hatékonysága felveszi a versenyt a károsabb szerekével. A részletes eredmények ingyen hozzáférhetők a Tudatos Vásárlók oldalán.


kép forrása:canva

A tesztelés során többféle termékjellemzőt is vizsgáltak:

  • hatékonyság – ezt jellemzi a kiadósság, a fedőképesség és a kopásállóság, ez nyilván az egyik legfontosabb tényező, ezért a végeredmények számításánál ez szerepelt a legnagyobb súlyozással
  • egészségi hatások, vagyis az allergén hatású tartósítószer jelenléte
  • a termékek összetétele
  • a címke információtartalma, amibe beletartozik az egészségre káros hatású VOC tartalom, valamint a gyakorlati használatra vonatkozó legfontosabb adatok (A VOC a levegőben előforduló káros szénhidrogén-származékok gyűjtőneve, ezek egy falfestékből akár 5 évek keresztül is kipárologhatnak a levegőbe, ezzel szennyezve azt)
  • ökocímke minősítés
  • a Tudatos Vásárlók Egyesülete a teszteredmények mellett a szokásos módon vásárlási tippeket is ad, és abba is részletesen beleláthatunk, hogy készült a teszt


kép forrása:canva

Az eredményekből néhány általános tanulság is levonható:

  • hiteles ökoszerek ugyanolyan hatékonyak, mint a nem minősített népszerű társaik.
  • Mint általában a Tudatos Vásárló Termékteszteknél, a festékek esetében sem érdemes márkanév alapján eldönteni, hogy mit vásárolunk meg. Érdemes először böngészni a teszteredményeket.
  • A diszperziós festékek uralják a piacot, így a tesztben is ezek vannak többségben. Górcső alá kerültek a legnépszerűbb márkák, mint a Héra, Dulux, Poli-Farbe. Előnyük a mészfestékekkel szemben, hogy számtalan különböző színűre színezhetők és több kiváló kopásállóságú terméket találhatunk közöttük.
  • Általánosságban elmondható, hogy a mészfestékek olcsóbbak, mint a diszperziós típusú társaik. Előnyeik közé sorolható, hogy lúgos kémhatásuk miatt természetes módon fertőtlenítenek, penészgátló hatásúak és allergén tartósítószerek hozzáadására sincs szükség esetükben. Hátrányuk viszont az erősen korlátozott színezhetőség és a gyengébb kopásállóság, ahogy a teszteredmények is mutatják.

Hogyan használjuk a tesztet?

Ha sorba rendezzük a mezőnyt kiadósság alapján (a kis nyílra kattintva a táblázat fejlécében), kiderül, hogy melyik festékkel jövünk ki a legolcsóbban, melyik a leggazdaságosabb a nekünk megfelelő árkategóriában. Ha olyan helységben festünk (pl. konyha), ahol kritikus szempont a moshatóság, akkor rendezzük sorba a tesztelt termékeket nedves dörzsállóság szerint. Ha egyszerre fontos a hatékonyság, az egészségre káros anyagok minél alacsonyabb szintje és a megfelelő információszolgáltatás a gyártó részéről, akkor pedig nézzük meg az összesített teszteredményeket!

Miért bízzunk az ökocímkében?

Ha a hatékonyság mellett fontos számunkra a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Ecolabel (Hattyú) minősítést keresnünk a csomagoláson.

Az említett ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, melyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké. További előnyük sok más címkével szemben, hogy a kritériumokat jogszabályban rögzítik, és független szakértők folyamatosan ellenőrzik, vagyis a védjegyezésért nem a gyártó felel. A tesztelt termékek közül az első nyolc helyen végzettből öt rendelkezik ilyen címkével: a Schöner Wohnen Polarweiss, a Magnat Ceramic, a Flügger Flutex-5, a Tikkurila Joker és a Swingcolor arktisfehér beltéri falfesték. Vagyis nem kell lemondanunk az egyenletesen fedett fehér falról akkor sem, ha környezetbarát terméket vásároltunk.


kép forrása:canva

Ráadásul 2022. október 13-án, az EU Ökocímke (EU Ecolabel) Világnapján ünnepeljük a címke bevezetésének 30 éves évfordulóját, amit akár megtehetünk azzal is, hogy mostantól pár perccel több időt szánunk arra a boltban, hogy megnézzük a számunkra szimpatikus termékek közül, melyik az, amelyik rendelkezik ilyennel és azt vesszük le a polcról. Falfestékek esetén most már még csak a boltig se kell elmennünk, elég végig görgetnünk ezt az ingyenesen elérhető terméktesztet.

A teljes teszt ingyenesen megtekinthető itt:

https://tesztek.tudatosvasarlo.hu/feher-belteri-falfestekek-2022/teszt

További információkért keresse kollégánkat:

Dénes Júlia

denes.julia@tve.hu

06 70 341 4373

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére