Jelenlegi hely

Ma van a Rózsák Forradalmának napja!

A Roses Devolution Day a szülészeti erőszakra figyelmet felhívó világnap.

A 2011-ben indult kezdeményezés lényege, hogy november 25-én azok az anyák, akik a várandósgondozás, vagy szülészeti ellátás során abúzust szenvedtek el, egy szál rózsát és egy rövid levelet visznek abba az intézménybe, ahol az eset történt.

Még mindig tartja magát a mondás: örülj, legalább a gyermeked egészséges! De nem, ez sajnos nem így van. Természetesen örül az ember az egészséges gyermeknek, sőt, a nem teljesen egészséges gyermeknek is lehet örülni. Az viszont nagyon nem mindegy, milyen körülmények között hozza őt világra édesanyja! Az a nő ugyanis, akiben a várandósság, a szülés kellemetlen élményként marad meg, aki erőszaknak éli meg azt, ami vele történik:

  • nehezebben kötődik gyermekéhez, aki "miatt" a traumát elszenvedte,
  • nagyobb eséllyel lesz depressziós, vagy él át poszt-traumás stressz-szindrómát,
  • valószínűleg nem, vagy a tervezettnél jóval később fog további gyermeket vállalni.

Az erőszak ezen formáját 2007-ben Venezuela írta le elsőként jogszabályban. Szülészeti erőszaknak nevezhető minden olyan eljárás, mely dehumanizáló, amely gyógyszerhasználati visszaélésként jellemezhető, és amely betegségként kezeli a szülés-születés természetes folyamatát, megfosztva a nőket az önrendelkezéstől, a szabad döntés jogától, és amely negatívan befolyásolja életminőségüket.

Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Engedély nélküli burokrepesztést, kérdés nélküli hüvelyi vizsgálatot, siettetést, oxitocin-adagolást, megfélemlítést ( ... különben meghal a baba!), indokolatlan gátmetszést, hasba könyökölést, valódi orvosi indok nélküli császármetszést... Az sem mellékes, hogy az ilyen körülmények között világra jött újszülött mit él át a születése során.

Szomorú nő

A mozgalom szimbólumául választott rózsa a törékenységet hivatott jelképezni, valamint,  hogy a szülő nő kész megvédeni magát.

"Szülés mellett segédkezni olyan, mintha rózsákat ültetnél. Azokat, amelyek csak most nyiltak ki és naptól csókoltan virágzanak, meg kell csodálni. Soha nem fordulna meg a fejedben, hogy szirmaikat a szorosan zárt bimbókból kihúzd, rákényszerítve őket, hogy a te időbeosztásod szerint virágozzanak." (Gloria Lemay)

Ha te is csatlakoznál ehhez a kezdeményezéshez, fotózd le a rózsádat, amint átadod vagy leteszed a bejáratnál, oszd meg a leveled, írd le a történeted... vagy egyszerűen csak mondd el néhány ismerősödnek, hogy létezik a szülészetben méltatlan bánásmód, rendszerszintű visszaélés, elidegenedett ellátás - és az embereknek ebből elegük van, ma egy olyan világnap van, amikor teszünk ellene.

November 25. nemcsak a szülészeti erőszak elleni világnap - hanem a 16 akciónap nyitónapja is, a nők elleni erőszak megszüntetéséért.

Minden nő egy rózsa, nevezzük nevén az abúzust!

 

 

Szerző: Sz. Szabina, Zalaimami

Forrás: Roses Revolution Day, Természetes szülés

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére