Jelenlegi hely

Jókai 200 – Az emlékévben számos program vár

200 éve született Jókai Mór, a 19. század egyik legnépszerűbb és legismertebb írója. A nagy mesemondóról megemlékezve különleges eseményeket, tematikus tartalmakat, programokat szerveznek.

Jókai Mórhoz kapcsolódó eseményekkel és tartalmakkal, köztük verssel, sorozatokkal, beszélgetéssel, könyvbemutatóval és rendhagyó irodalomórával is készül a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) az író születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett emlékévben.

Az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, A kőszívű ember fiai és a Fekete gyémántok szerzője, Jókai Mór 1825. február 18-án született. A 19. század egyik legnépszerűbb és legismertebb írója születésének 200. évfordulója alkalmából a PKÜ programjai olyan kérdéseket járnak körül, mint hogy A jövő század regénye alapján hogyan értékelhetjük Jókai "jóslatait", tekinthető-e a Jókai-életmű a könyvsorozatokban való gondolkodás előfutárának, hogyan fért össze festőművészi és írói identitása, milyen kapcsolatban volt Mark Twainnel, vagy hogy a történetmesélés korában miként kelhetnek új életre a nagy történetmesélőként is emlegetett Jókai karakterei.

A Jókai-bicentenáriumot különleges Jókai-tematikájú címlappal és cikksorozattal ünnepli a Kultura.hu, amelynek a YouTube-csatornáján induló Jókai-sorozat első részében szó lesz az eredeti Jókai-bableves receptjéről, a további részekben pedig többek közt botanikai és csillagászati érdekességek is kiderülnek a nagy mesemondóról.

A Magyar Kultúra magazin Nemzedék lapszáma három Jókai-verset publikál (Az én paradicsomkertem, A konyha, Tündérhangverseny), amelyek közül a Tündérhangverseny most jelenik meg először nyomtatásban. A konyha című verset Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművész szólaltja meg, az előadás elérhető a Magyar Kultúra magazin Facebook- és Instagram-oldalán.

A PKÜ videós, írott és podcasttartalmai az oktatásban részt vevő tanárok és diákok számára egyaránt értékesek, mivel szórakoztatva szélesítik a Jókai Mórral kapcsolatos ismereteket. A rövid, edukatív tartalmakat a PKÜ, a Kultura.hu és a Magyar Kultúra közösségimédia-felületein lehet nyomon követni.

A PKÜ tematikus tartalmak mellett több eseményt is szervez az év folyamán az emlékévhez kapcsolódóan. Jókai születésének 200. évfordulóján, február 18-án a Szentendrei Régi Művésztelepen egész napos program várja az érdeklődőket. A Jókai 200 - Művészi találkozások Jókaival programsorozatban Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője és Asztalos Emese, a POKET-könyvek főszerkesztője beszélget Jókai életútjáról, hatástörténetéről.

Jókai 200 szabadon - Megelevenedik Jókai kora a MNMKK válogatásában: a látogató szabadon barangolhat az íróhoz kapcsolódó kéziratok, fotók, képzőművészeti alkotások, könyvek, folyóiratok, színlapok és iparművészeti értékű tárgyi emlékek világában.

Csukás Meserádióban ebben az évben Jókai előtt tisztelegve több művész és műsorvezető olvas a grandiózus alkotótó által írt mesét, vagy novellát, mint például Bereczki Zoltán, Bordi András és Morvai Noémi. Február 18-án  Gubik Petra, a Csukás Meserádió csatornahangja árul el érdekességeket Jókai Mór életéről és munkásságáról, továbbá A kis király beszélő babája című Jókai mesét is hallhatják az Esti mese – csillagok esti mesefényben című műsorban. A Találós mesék című Jókai művet Ternovszky Bélától, míg A koldus veréb című mesét Banner Gézától hallhatják.

Mesélő fák - február 22-én játékos kvízzel egybekötött sétát tartanak a Jókai-kertben (Budapest XII., Költő utca 21.). A kert fáit ezen a napon az íróval kapcsolatos történetekkel, idézetekkel „öltöztetjük fel”. Jókai mindig is többnek gondolta ember és fa viszonyát puszta gazdálkodásnál. Ahogyan ő fogalmazott: „Mi szeretteti meg ezt a földi világot legjobban a halandó emberrel?  A kertészet. A virágok, a fák a legjobb kibékítők az emberi lélek és a sors között. Magamon tapasztaltam.”

Az évfordulóra megjelent egy gyerekeknek szóló könyv a Móra Kiadó gondozásában. Kiss A. Kriszta: A fiú, aki mindent el akart mesélni című könyvben az író stílusában, de a gyerekeknek is érthetően meséli el az életrajzot. Jókai Mór, a nagy mesemondó is volt egyszer kisfiú. Neki is volt anyukája, apukája, és ő is félt új iskolába menni. Neki is voltak idegesítő osztálytársai (például egy bizonyos Petrovics Sándor), ő is volt szerelmes, forradalmár, neki is voltak hobbijai. Hogy hogy lett közben a magyar irodalom egyik megkerülhetetlen alakja, és egyik legtermékenyebb írója?

Forrás: PKÜ

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére