Mintegy 600 géniusz, valamint a mai életünket is meghatározó találmányaik ismerhetők meg a magyar vívmányokra koncentráló kiállításon, a jelent egyebek mellett a koronavírus elleni küzdelem, a hálózatelmélet és az űrtechnológia területén kiemelkedőt alkotó felfedezések képviselik.
A 6000 négyzetméteres kiállítótérben az infokommunikáció, valamint az ipar- és energiaszektor leleményei is bemutatkoznak: Jedlik Ányos villanydelejes forgonyától az Eötvös-ingán és Bláthy Ottó villanyóráján keresztül az atomenergia hasznosítását lehetővé tevő eredményekig.
Korszakalkotó találmányokat, fordulatos életutakat, csodás véletleneket mutat be a kiállítás, a képtelennek tűnő ötletek és váratlan felfedezések tárházát. Kiváló magyar tudósokat, akik nélkül ma teljesen más hely lenne a világ.
A tudományos újdonságok felforgatják, újraértelmezik, jobbá teszik az életünket.
A Szent-Györgyi által felfedezett C-vitamin, Semmelweis áttörése a gyermekágyi láz megelőzésében, Karikó Katalin mRNS- vakcinája, Goldmark színes televíziója, Neumann számítógépe, Gábor Dénes hologramja mind-mind átformálta addigi világunkat, hétköznapjainkat.
A mezőgazdaság témája köré épített látványos részben többek között a precíziós gazdálkodásról és a vertikális farmokról tudhatnak meg többet a látogatók. A tárlat egyik legizgalmasabb része a tér tudománya nevet viselő kiállításrész, ahol a matematika, a repüléstudomány, az űrkutatás kiemelkedő magyar hozzájárulásainak megismerését VR- és dómvetítés színesíti.
A tárlatból kiderül az is, hogy a magyar szellemi hozzájárulásnak mekkora szerepe van az elektromos autózásban, a napenergia hasznosításában vagy épp a számítógépek világában. Nem is beszélve arról, hogy milyen lenne a világ biztonsági gyufa, golyóstoll, poroltó, transzformátor vagy vízóra nélkül.
A tudomány élvezetes is lehet: egy szórakoztató rácsodálkozás az újdonságra. Amikor a Rubik-kockát forgatjuk, ahogy nézzük az űrhajósok vicces trükkjeit a súlytalanságban, a számítógépes játékok vagy a bonyolult sakkjátszmák mind szórakoztatnak bennünket.
Magyarország eddigi leglátogatottabb időszaki kiállításának, a 20 évvel ezelőtti Álmok Álmodóinak a hagyományait követi a tárlat, ezúttal új megközelítésben, tudományterületek köré szervezve jelenik meg a tartalom.
A témák között szerepel a mobilitás, amelyben egy különleges autószalonban, műhelyben és dizájnstúdióban láthatók a magyar újítások, emellett a vasúthálózat fejlődése is megelevenedik. Az orvoslást és élettudományokat bemutató térben a múlt vívmányai mellett napjaink eredményei is helyet kapnak a járványtörténettől a nanotechnológiáig.
Az Álmok álmodói 20 kiállítás a kormányrendeletnek megfelelően látogatható, a jelenleg érvényes szabályozás szerint védettségi igazolvány nélkül.
Millenáris B Csarnok, 1024 Budapest, Kis Rókus utca 16-20.
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges