Volt, aki azt mondta, hogy a gyerekek előtt semmiképpen nem ölelkeznek, puszilkodnak, mert nem tartozik rájuk. Volt viszont olyan is, aki azt mondta, náluk nemcsak a szerelmes összebújás a természetes, hanem az is, hogy pucéran járkálnak egymás előtt. Volt, aki osztotta az én meglátásomat és akadt olyan is, aki szerint teljesen mindegy, hogy mit látnak otthon, nem fogja ez a felnőtt életüket, párválasztásukat befolyásolni.
Hallottam felemelő és szívfacsaró sztorikat is, hiszen mindenkinek megvan a saját története, amit otthonról hozott. Hogy kinek, hogyan kellene otthon viselkednie, azt egy szakembernek sem tisztje megmondani, de azt gondolom, hogy gyermekeink számára mi vagyunk a példák, a minták az ő jövőbeni felnőttségüket illetően. Óriási felelősség ez, hiszen már gyermekkorban megtapasztalhatják, hogy milyen a szeretet, vagy éppen a nem szeretet két házas ember között. Ők pedig általában ezt a mintát viszik tovább.
Két lehetőség van. Vagy azt a viselkedést alkalmazza majd a saját kis életében, amit otthonról hozott vagy épp teljesen ellentétesen, totálisan mást.
Nyilván a jó minta esetében nagyobb az esély, hogy gyermekünk is szerető párra talál, és párkapcsolatában központi helyet foglal el majd az érzelmek kinyilvánítása.
De tulajdonképpen mi számít jó mintának?
Nehéz kérdés, mert ahány ember, annyi választ adhat rá.
Párkapcsolati trénerként és két kislány anyukájaként a szeretetben, az ölelésben és az érzelmeink kinyilvánításában hiszek. Természetes, hogy a férjemmel megöleljük vagy megcsókoljuk egymást a gyerekek előtt is. Nyilván nem esünk túlzásokba, de szeretnénk, ha azt látnák, hogy a szeretet kifejezése egy jó dolog.
Azért a kiskamasz korban levő lánykám egy-egy csók esetén bekiabálja, hogy fúúúj meg uuundi, de ez ebben a korban teljesen természetes. Fontos, hogy ilyenkor megbeszéljük, hogy azért nem olyan undi dolog ez, mert a szívünknek jól esik.
Szeretetet adni és kapni is felemelő érzés.
Mutassuk meg, hogy a fenti dolgok mellett másként is ki tudjuk fejezni még a szeretetünket, és ne vegyük ezeket alap dolgoknak.
Például mikor a férjem látja, hogy rengeteg a munkám, akkor besegít a takarításba, egyéb házimunkába. Ez nekem nagyon jól esik és meg is köszönöm, természetesen ez fordítva is igaz, a lényegi hangsúly, a ’meg is köszönömön’ van. Ezek az apró kölcsönös szívességek bagatellnek tűnnek, de hosszú távon egy párkapcsolat alapkövei. Ha ezt látják a gyerekek, akkor az lesz nekik természetes, hogy két felnőtt egymást segítve, támogatva megy előre az úton.
Szóval, kedves olvasóim láthatjátok, hogy egy témára ezernyi vélemény, szokás, berögződés kapcsolódik. Azt tanácsolom, mindenki csinálja úgy, ahogyan neki és a gyermekeinek a legjobb. Abból talán baj nem lehet, viszont egyet tartsatok szem előtt, a mintákat mi szolgáltatjuk nekik.
Ihász Anita
Mylovelynotes - párkapcsolat pezsdítés kreatívan
Randikaland könyv szerzője
– egy rendhagyó könyv, amelynek minden házastárs polcán ott lenne a helye
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges