Jelenlegi hely

Megmentő ölelés

Az ölelés megnyugtat, oldja a stresszt, lelki állóképességet ad és növeli az összetartozás érzését. Ez a rendkívüli történet is azt bizonyítja, hogy az ölelés gyógyító erőket tud mozgósítani, sőt életet is menthet.

Két kisbaba, egy ikerpár 12 héttel a várt időpont előtt jött a világra. Kyrie és Brielle Jackson 1995. október 17-én születtek Worcesterben. Az 1000 és 900 grammos testsúlyú újszülötteket az akkori szabályok szerint külön inkubátorba tették, nehogy megfertőzzék egymást. Küzdöttek az életben maradásukért.

Egyikük gyarapodásnak indult, de a másiknak súlyos légzési és szívproblémái voltak, egyre rosszabbak lettek az életfunkciói. Amikor válságosra fordult a pici lány állapota, a kórházban az egyik nővér – a szabályok ellenére, de a szülők beleegyezésével – egy utolsó kísérletet tett. A jobb állapotú babát betette a haldokló ikertestvére mellé az inkubátorba.

Ekkor csoda történt: Kyrie, az egészséges baba kinyújtotta karját és átölelte testvérét. Ennek hatására Brielle szívverése gyorsan stabilizálódott, légzése megnyugodott, testhőmérséklete a normális szintre tért. A haldokló gyermekbe visszatért az élet, és szervezete fejlődésnek indult.

Az egymás mellé fektetés módszerét azóta már több kórházban is alkalmazzák. „A megmentõ ölelés” pillanatát megörökítő fotó bejárta a világot.

Orvosilag talán nincs erre magyarázat, de a lélektan ismeri ezt a jelenséget: a testi közelség, az érintés, ölelés gyógyítóan hat az emberi szervezetre. Nemcsak egy újszülött baba tud gyógyító erőket beindítani az ölelésével, hanem bármelyikünk. Ahogy Prof. Dr. Bagdy Emőke írja:

„A tudományos kutatásoknak köszönhetjük a ráeszmélést: az emberi érintés teremtő és életben tartó szükségletünk, olyan, akár a lélegzetvétel. Adás és kapás kölcsönössége rejlik minden érintésben, azt nyered, amit te nyújtottál a másiknak. Például erősíted az immunrendszerét, de a magadét is, örömhormon-termelést indítasz a másikban, de magadban is. Hát ne tekintsük ezt csodálatosnak?”

A járványidőszakban sokan átélik a hiányát annak, hogy szeretteiket, barátaikat átölelhessék, és ez lelkileg rossz hatással van rájuk. Nem mindegy, hogy kikkel vagyunk összezárva a mostani időkben, de feszültségeinket oldani tudjuk egy öleléssel.

„Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten maradáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz.” (Virginia Satir)

A kutatások – és a tapasztalataink – szerint az ölelés feltölt és erőt ad, jót tesz a testi-lelki egészségünknek. Az ölelés tökéletes orvosság és nincsenek mellékhatásai!

Az ölelés gyógyító hatásai

  • hatására boldogsághormonok (dopamin, oxitocin, szerotonin) szabadulnak fel
  • erősíti az immunrendszert
  • csökkenti a stresszt, nyugtató hatású
  • enyhíti a fájdalmat
  • lelassít, türelmessé tesz
  • kifejezi az intimitást
  • erősíti az emberi kapcsolatokat, fokozza a kötődést
  • csökkenti a félelem érzését
  • növeli az empátiát
  • jó kedvre hangol, javítja a hangulatunkat

Az ölelés ajándék, bátorítás, bizalom, biztonság, gondoskodás, borzongás, intimitás, együttérzés…

Elég ölelést adunk és kapunk?

Halász Kinga
– Budapestimami –

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére