Jelenlegi hely

Megnyitotta kapuit a megújult a Nádasdy-kastély

Augusztus 3-ától újra látogatható a legendák kastélya. Megújult a kastélypark, a csónakázó-tó, az Ősök csarnoka, az óratorony tetőkilátója. Mintha vendégségben járnánk a Nádasdy család egykori otthonában, az eredetihez hasonló enteriőrök és a digitális technológia segítségével megismerhetjük a kastély történetét, mindennapjait, használhatjuk a replika bútorokat, lapozhatjuk a korabeli újságok másolatát, kávét, sütit fogyaszthatunk az egykori ebédlőben. A gyerekeket játszószoba várja.

A Nádasdy-kastély

A Fejér megyei Nádasdladányban átadták a megújult Nádasdy-kastélyt. A hazánkban egyedülállónak számító historizáló, neogótikus, Tudor-stílusú épület – amelyet 24 hektáros tájképi kert övez, növényritkaságokkal, tóval – minden restaurált és rekonstruált részlete romantikus időutazásra invitálja a látogatót.

A korhű enteriőrökkel, a kiállítás interaktív elemeivel, a digitális tárlatvezető alkalmazással (Visual Guide) a legfiatalabbak számára is átélhető a kastély és egykori lakóinak története.

A kétezer négyzetméteres kastélyban archív fotók alapján készült el a földszinti reprezentatív térsor rekonstrukciója és berendezése. Az Ősök csarnokába restaurálás után visszakerültek az eredeti, a Nemzeti Múzeum Történelmi Képcsarnokában őrzött portréfestmények, ezzel teljes egészében hitelesen helyreállt Magyarország legszebb ősgalériája. A portrékon szereplő családtagok az izgalmas élettörténetüket önmaguk mesélik el animációs filmen.

Az eredetihez hasonló enteriőrök és a modern, digitális technológia révén a látogató betekintést nyerhet a kastély történetébe, mindennapjaiba, használhatja a replika bútorokat, lapozhatja a korabeli újságok másolatát, kávét, süteményt fogyaszthat az egykori ebédlőben, mintha csak vendégségben járna a családnál.

A historizmus korának romantikus stílusú nádasdladányi kastélyát 1873-tól az 1900-as évek elejéig építtette a Nádasdy-család. Belső helyiségei közül kiemelkedőn szép a faragott bútorzatú könyvtárszoba, s a családi arcképcsarnok elhelyezésére készült, mívesen faragott faburkolattal, kovácsoltvas díszítéssel és hatalmas márványkandallóval ékes Ősök csarnoka.

A kastély és a hozzátartozó 25 hektáros tájképi kert 1945-ig volt az építtető nemesi család birtokában. Akkor államosították, és 45 évig különböző funkcióknak adott otthont. Az épületegyüttes és a park 1993-ban került a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vagyonkezelésébe, az azt követő évben elkészült a hasznosítási programterv, majd megkezdődött a felújítás.

A Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében valósult meg a fejlesztés.

Állandó kiállítás

A Nádasdy család 19–20. századi otthona a „A legendák kastélya”-ként jelenik meg a látogatók előtt. A kastélyt felkeresők a javasolt útvonalon egyénileg is végigjárhatják az épületet, de vezetés segítségével is megismerkedhetnek a Nádasdyak egykori lakhelyével.

Az egyéni bejárást a termekben elhelyezett rövid feliratok, ismertetők, illetve a felnőttek és gyerekek részére készülő – az információ mennyiségét tekintve rétegzett –, tableten olvasható, illetve a látogató saját készülékére letölthető visual guideok teszik lehetővé.

A festményeken szereplő ruhák másolatait felpróbálhatja a látogató, valamint a ház korszerű műszaki felszereltségét megidéző eszközöket (beszélőcső, telegráf) is használhat. A könyvtárban a kastély tervezéséhez felhasznált korabeli angol mintakönyveket és az eredeti tervrajzok másolatait lapozgathatjuk, illetve egy applikáció segítségével magunk is „megépíthetjük" a nekünk tetsző kastélyt a megadott elemekből.

Az óratorony tetőkilátója külön jeggyel látogatható, itt nemcsak a kilátásban gyönyörködhet a látogató, hanem egy kronoszkóp eszköz segítségével felülről „beleláthat" az archív fotók alapján megelevenedő századfordulós szobákba.

Korszerű múzeumshop, vetítőterem, kávézó és múzeumpedagógiai foglalkoztató is létesült az épületben.

A megújult kastélyparkban újjáéledt a park kiszáradt tava, amelyen csónakázási lehetőség és kipróbálható vitorlásmodellek várják a látogatókat.

Látogatás gyerekkel

A gyerekkel érkező családokra is gondoltak a kiállítás kialakításakor. A kisebbek figyelmének fenntartását és a szórakoztatva tanítást segítik a kiállítótérben elhelyezett, több korosztály számára készült interaktív eszközök. Az emeleti játszószobákban játékok, működő terepasztal és babaház makettek várják a kicsiket.

Emellett a kiállítási tablókon, a gyermekek szemmagaságában, valamint a digitális tárlatvezető eszközön (Visual Guide) külön nekik írt tartalom érhető el. A kiállításhoz foglalkoztató feladatlapok is kapcsolódnak, melyet a belépőjegy mellé kapnak a gyermek látogatók, illetve az ajándékboltban megvásárolható, igényes családi foglalkoztató füzet, amelynek játékos feladatai szintén a kiállításban látottakhoz kapcsolódnak.

A gyermekcsoportok részére jól felszerelt múzeumpedagógiai tér és foglalkozások állnak rendelkezésre.


Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Nyitvatartás:
A kastély keddtől vasárnapig látogatható.
Március 13. és október 31. között: 10.00 – 18.00
November 1. és március közepe között: 09.00 – 17.00

A park egész évben ingyen látogatható.

Nádasdy Kastély
8145 Nádasdladány, Kastélypark 1.

Forrás

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére