Jelenlegi hely

Megnyitotta kapuit a megújult a Nádasdy-kastély

Augusztus 3-ától újra látogatható a legendák kastélya. Megújult a kastélypark, a csónakázó-tó, az Ősök csarnoka, az óratorony tetőkilátója. Mintha vendégségben járnánk a Nádasdy család egykori otthonában, az eredetihez hasonló enteriőrök és a digitális technológia segítségével megismerhetjük a kastély történetét, mindennapjait, használhatjuk a replika bútorokat, lapozhatjuk a korabeli újságok másolatát, kávét, sütit fogyaszthatunk az egykori ebédlőben. A gyerekeket játszószoba várja.

A Nádasdy-kastély

A Fejér megyei Nádasdladányban átadták a megújult Nádasdy-kastélyt. A hazánkban egyedülállónak számító historizáló, neogótikus, Tudor-stílusú épület – amelyet 24 hektáros tájképi kert övez, növényritkaságokkal, tóval – minden restaurált és rekonstruált részlete romantikus időutazásra invitálja a látogatót.

A korhű enteriőrökkel, a kiállítás interaktív elemeivel, a digitális tárlatvezető alkalmazással (Visual Guide) a legfiatalabbak számára is átélhető a kastély és egykori lakóinak története.

A kétezer négyzetméteres kastélyban archív fotók alapján készült el a földszinti reprezentatív térsor rekonstrukciója és berendezése. Az Ősök csarnokába restaurálás után visszakerültek az eredeti, a Nemzeti Múzeum Történelmi Képcsarnokában őrzött portréfestmények, ezzel teljes egészében hitelesen helyreállt Magyarország legszebb ősgalériája. A portrékon szereplő családtagok az izgalmas élettörténetüket önmaguk mesélik el animációs filmen.

Az eredetihez hasonló enteriőrök és a modern, digitális technológia révén a látogató betekintést nyerhet a kastély történetébe, mindennapjaiba, használhatja a replika bútorokat, lapozhatja a korabeli újságok másolatát, kávét, süteményt fogyaszthat az egykori ebédlőben, mintha csak vendégségben járna a családnál.

A historizmus korának romantikus stílusú nádasdladányi kastélyát 1873-tól az 1900-as évek elejéig építtette a Nádasdy-család. Belső helyiségei közül kiemelkedőn szép a faragott bútorzatú könyvtárszoba, s a családi arcképcsarnok elhelyezésére készült, mívesen faragott faburkolattal, kovácsoltvas díszítéssel és hatalmas márványkandallóval ékes Ősök csarnoka.

A kastély és a hozzátartozó 25 hektáros tájképi kert 1945-ig volt az építtető nemesi család birtokában. Akkor államosították, és 45 évig különböző funkcióknak adott otthont. Az épületegyüttes és a park 1993-ban került a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vagyonkezelésébe, az azt követő évben elkészült a hasznosítási programterv, majd megkezdődött a felújítás.

A Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében valósult meg a fejlesztés.

Állandó kiállítás

A Nádasdy család 19–20. századi otthona a „A legendák kastélya”-ként jelenik meg a látogatók előtt. A kastélyt felkeresők a javasolt útvonalon egyénileg is végigjárhatják az épületet, de vezetés segítségével is megismerkedhetnek a Nádasdyak egykori lakhelyével.

Az egyéni bejárást a termekben elhelyezett rövid feliratok, ismertetők, illetve a felnőttek és gyerekek részére készülő – az információ mennyiségét tekintve rétegzett –, tableten olvasható, illetve a látogató saját készülékére letölthető visual guideok teszik lehetővé.

A festményeken szereplő ruhák másolatait felpróbálhatja a látogató, valamint a ház korszerű műszaki felszereltségét megidéző eszközöket (beszélőcső, telegráf) is használhat. A könyvtárban a kastély tervezéséhez felhasznált korabeli angol mintakönyveket és az eredeti tervrajzok másolatait lapozgathatjuk, illetve egy applikáció segítségével magunk is „megépíthetjük" a nekünk tetsző kastélyt a megadott elemekből.

Az óratorony tetőkilátója külön jeggyel látogatható, itt nemcsak a kilátásban gyönyörködhet a látogató, hanem egy kronoszkóp eszköz segítségével felülről „beleláthat" az archív fotók alapján megelevenedő századfordulós szobákba.

Korszerű múzeumshop, vetítőterem, kávézó és múzeumpedagógiai foglalkoztató is létesült az épületben.

A megújult kastélyparkban újjáéledt a park kiszáradt tava, amelyen csónakázási lehetőség és kipróbálható vitorlásmodellek várják a látogatókat.

Látogatás gyerekkel

A gyerekkel érkező családokra is gondoltak a kiállítás kialakításakor. A kisebbek figyelmének fenntartását és a szórakoztatva tanítást segítik a kiállítótérben elhelyezett, több korosztály számára készült interaktív eszközök. Az emeleti játszószobákban játékok, működő terepasztal és babaház makettek várják a kicsiket.

Emellett a kiállítási tablókon, a gyermekek szemmagaságában, valamint a digitális tárlatvezető eszközön (Visual Guide) külön nekik írt tartalom érhető el. A kiállításhoz foglalkoztató feladatlapok is kapcsolódnak, melyet a belépőjegy mellé kapnak a gyermek látogatók, illetve az ajándékboltban megvásárolható, igényes családi foglalkoztató füzet, amelynek játékos feladatai szintén a kiállításban látottakhoz kapcsolódnak.

A gyermekcsoportok részére jól felszerelt múzeumpedagógiai tér és foglalkozások állnak rendelkezésre.


Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Nyitvatartás:
A kastély keddtől vasárnapig látogatható.
Március 13. és október 31. között: 10.00 – 18.00
November 1. és március közepe között: 09.00 – 17.00

A park egész évben ingyen látogatható.

Nádasdy Kastély
8145 Nádasdladány, Kastélypark 1.

Forrás

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére