Jelenlegi hely

Mielőtt oklevélhalmozó leszel érdemes elgondolkodni a pályaválasztáson

Mi leszel ha nagy leszel?  Okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező vagy robottechnikus? Pályaválasztási dilemmák tiniszemmel.

Legtöbbünk sem 14, sem pedig 18 évesen nem tudja egyértelműen megmondani, hogy melyik az a szakma, amelyben akár az élete végéig is jól érezné magát.

A pályaválasztás napjainkban pedig különösen nehéz, hiszen a technológiai fejlődés a jövőben könnyen haszontalan porfogóvá degradálhatja sokak diplomáját, oklevelét. Őrült vágtával rohan a világ, és már egyértelmű jelei vannak, hogy például a buszvezetők vagy a kamionsofőrök nem fognak a fizetési listák élvonalában elhelyezkedni sokáig.

Nemrégiben olvastam egy cikket, amelyben arról írtak, hogy a fogtechnikusi szakma rövid időn belül megszűnhet, mivel a tudomány már nem áll olyan messze tőle, hogy őssejtjeinkből újra megteremtsék az elvesztett fogainkat, amit utána szépen beültetek majd a régi helyére. Több étteremben már most robotok szolgálják fel a rendelésünket, így borítékolható a felszolgálókra való igény csökkenése is.

Mindeközben persze új szakmák születnek, olyan nevekkel, hogy okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező, vagy robottechnikus. Ha körbe nézünk a világban akkor teljesen nyilvánvaló, hogy a robotizáció és a mesterséges intelligencia előretörése korábban elképzelhetetlen változásokat hoz majd számtalan iparágban, nem is beszélve a rohamosan fejlődő űrkutatásról és űrturizmustól ahol már magáncégek is részt követelnek maguknak.

Mindezek alapján kijelenthető, hogy a mostani fiatalok életében a változás lesz az állandó, és egyetlen oktatási intézmény papírja sem lesz már önmagában elegendő.

A jövő nemzedéke a pályaválasztásával maximum irányt szabhat jövőjének mivel sok esetben az egyetemen tanulható anyagok, már az elsajátítás pillanatában is elavultnak számítanak majd.

Talán pont a költők, az írók vagy a pszichológusok lesznek a nyertesei a változásnak, hiszen az érzelmeket, művészetet, a kreativitást vagy az empátiát nem lehet programozni – mondják egybehangzóan a jövőkutatók.

Nem érdemes tehát hagyni magunkat sodródni az árral, a kérdéskört alaposan átgondolva és az egyéni kompetenciák figyelembevételével kell orientálódni, lehetőleg egy olyan irányba ahol az önmegvalósítás is megvalósítható.

Forrás: kidsnews.hu

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Itt a meleg - hol a hideg?

Itt a meleg - hol a hideg?

A kánikula felszólítás és figyelmeztető lövés leadása nélkül törte ránk az ajtót. A hideg pedig, amit egész télen úgy utáltunk, hirtelen a vágy kicsit sem titokzatos tárgyává vált. Központi kérdés lett, hogyan tudnánk hűteni magunkat és minden mást, ami hűtésért kiált?
Ugrás az oldal tetejére