Jelenlegi hely

Zöld toll módszer a gyerekek önbizalmáért - ennyire egyszerű lenne?

Ha kinyitod gyermeked iskolai füzetét, mit veszel észre először? A rengeteg piros javítást, nem igaz? Vagyis azt, ami a hibákat emeli ki. Mi lenne, ha nem egyfolytában a hibákra koncentrálnánk? - vetette fel a kérdést egy gyermekpszichológus, édesanya, és úgy döntött kipróbálja a ellenkezőjét: a hiba helyett a sikeres megoldásokat keresi meg, és emeli ki. "Zöld toll" módszere hihetetlen sikeresnek bizonyult.

Az önbecsülést erősen befolyásolja az iskolai értékelés 

Rengetegszer előfordul, hogy az óvodában még vagány, magabiztos gyerek bekerülve az iskolába hirtelen visszahúzódó, bizonytalan kisgyerekké változik. Az új környezet, szigorúbb napirend, más szabályok, nagyobb elvárások, teljesítménykényszer, ezek mind-mind befolyásoló tényezők lehetnek. És ha ez mind nem volna elég, az első nagyobb kudarcok is az iskolapadban érik a gyereket. 

Emlékszel még arra az érzésre kisiskolás korodból, amikor a nagy szorgalommal elkészített házi feladatodat a tanító néni hatalmas piros javításokkal "rontotta el"? Ez is hiba, az sem jó - nagyjából ez az érzés marad a házifeladat után. A harsány piros szín, mintha azt ordítaná kifelé a papírlapról, hogy nem vagy elég ügyes... 

Nem csoda, hogy sok gyereknek már az első évben elmegy a kedve egy-egy tantárgytól és nyaggatni kell, hogy foglalkozzon vele! Pszichológusok szerint gyermekkorban az önértékelést negatívan érintő hatások különösen sokat árthatnak, hiszen felnőttként is tovább cipelhetjük őket.

Zöld toll módszer – a pozitív megerősítésért

Hogy mennyire sokat számít egy-egy apróság, arra Tatiana Ivanko, gyermekpszichológus Zöld toll módszere a bizonyíték. Egy nap, amikor kislányával otthon gyakorolták az írást, a következő javítási módszer jutott eszébe: ahelyett, hogy pirossal aláhúzta volna a kislánya hibáit, zöld tollat használt, és csak a jó megoldásokat karikázta be! 

Tehát nem a rontott betűkre, hanem a helyesen írt betűformákra koncentrált. A kislány imádta anyukája zöld toll módszerét, és minden sor végén lelkesen kérdezte, hogy melyik volt a legszebb betű, melyik írása sikerült a legjobban, melyik kapja majd a zöld kiemelést. A kislány önmaga kezdett törekedni rá, hogy egyre kevesebb hibát vétsen. Ennyit számít, hogy mit erősítünk meg a gyerekben: a hibáit vagy épp ellenkezőleg, amit jól csinált.

A zöld toll módszer lényege, hogy nem a hibákra hívja fel a figyelmet, azaz nem azt tudatosítja a gyerekben, hogy mit tud rosszul, hanem azt emeli ki, amit ügyesen csinált. Pozitív érzéseket közvetít és megerősítést ad a tanuláshoz, arra ösztönöz, hogy a gyerek még jobb eredményt akarjon önszántából elérni. A módszer nem arról szól, hogy a hibákat hagyjuk figyelmen kívül, hanem egy sokkal jobb megközelítéssel támogatja a tanulást, hiszen a jó teljesítményre hívja fel a figyelmet. A különbség a kettő között óriási!

Hogy mindez valóban ilyen egyszerű volna és működik-e minden gyereknél, azt könnyedén ki lehet próbálni. Végy egy zöld tollat....

Vági-Tóth Lilla, Budapestimami

Felhasznált forrás
 

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Ugrás az oldal tetejére