Jelenlegi hely

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Mi is az a vízkereszt?

Vízkereszt a kereszténység egyik fontos ünnepe, melyet január 6-án tartunk. Három jelentős esemény kapcsolódik hozzá:

  1. A napkeleti bölcsek látogatása – Ez a legismertebb történet, amikor a háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) megérkeztek Betlehembe, hogy hódoljanak a gyermek Jézus előtt, és ajándékokat vigyenek neki: aranyat, tömjént és mirhát.
  2. Jézus megkeresztelkedése – Keresztelő Szent János megkeresztelte őt a Jordán folyóban, és ezt követően kezdte meg tanítását.
  3. A kánai menyegző csodája – Amikor Jézus a vizet borrá változtatta, megmutatva isteni erejét.

Ez a nap a karácsonyi időszak lezárása, ugyanakkor a farsangi időszak kezdete, mely a húshagyókeddig, a nagyböjt kezdetéig tart.


Kép forrása

Babonák a karácsonyfa leszedésével kapcsolatban

Bár ma már kevésbé ismertek, régen valóban léteztek babonák a karácsonyfa idő előtti vagy túl késői leszedésével kapcsolatban. A hagyomány szerint, ha valaki túl sokáig hagyta fenn a fát, az balszerencsét vagy rossz termést hozhatott az évben. Ha viszont túl korán szedték le, az az ünnepi időszak elkapkodását szimbolizálta. Ezek a babonák főként vidéki közösségekben voltak elterjedtek, ma már inkább csak érdekes történetként emlegetjük őket.

Miért szimbolikus a vízkereszt és hogyan ünnepeljük?

A keresztény hagyományokban ezen a napon szentelt vizet használnak a házak megáldására, mely a gonosz szellemek távoltartását szolgálja. Sokan ilyenkor írják fel az ajtók fölé a háromkirályok nevének kezdőbetűit: G+M+B (vagy C+M+B, latinul Christus Mansionem Benedicat – Krisztus áldja meg e házat).

Vízkereszt nemcsak vallási jelentőségű, hanem az ünnepi lezárás és az új kezdet szimbóluma is. A karácsonyfa leszedése ilyenkor egy tiszta határvonalat húz a karácsony és a hétköznapok között, miközben teret enged a farsangi mulatságnak.  A karácsonyfák eltűnése után színes jelmezek, bálok és lakomák veszik át a főszerepet, amelyek egészen a nagyböjt kezdetéig tartanak.

A karácsonyfa vízkeresztkor történő leszedése segít lezárni az ünnepi időszakot, tiszta lappal indítani az újévet, és helyet ad a farsangi vidámságnak.

 - KAPOSVÁRIMAMI -

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére