Jelenlegi hely

Életadó víz - tudatosság a vízfogyasztásban

Gondolatok és praktikusság a Víz és a Föld Világnapjához kapcsolódóan

Gyakran nem is gondolunk arra, hogy mennyire természetes, hogy van vizünk. Sok országban (nem is kell olyan messze mennünk Magyarországtól) kizárólag palackos vizet ihatunk, vagy messze kell menni, hogy ivóvizünk legyen. A Víz és a Föld világnapja kapcsán sokat beszélünk róla, de valóban teszünk is érte?
 
Egy újszülött szervezete 75 százalékban tartalmaz vizet. Ez a mennyiség felnőttkorra 60, majd idős korra 50 százalékra csökken. Elsőre talán meglepő, hogy mennyi vizet tartalmaz testünk, de a folyadéknak nagyon összetett és fontos szerepe van a szervezet egészséges és kiegyensúlyozott működése szempontjából.
 
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) ajánlása szerint naponta 2-2,5 liter folyadék bevitele szükséges. Ebből a mennyiségből 1-1,5 liter (5-7 pohár) a konkrétan bevitt folyadék, a legjobb esetben csapvíz és ásványvíz. Az elegendő mennyiségű víz gyakorlatilag életfontosságú a test összes funkciójához, különösen a hőháztartás szabályozásához.
 
A víz élettani szerepe
  •  A víz mennyisége lehetővé teszi a vérkeringést
  • Fontos szerepet játszik a vér összetételében
  • Részt vesz a tápanyagok és az oxigén szállításában
  • Hozzájárul a salakanyagok és a gázok oldásához
  • Befolyásolja a testhőmérsékletet
  • Alakítja a sav–bázis egyensúlyt
A víz nagy része a szervezeten belül a sejtekben található, a sejten kívüli mennyiség pedig a nyálkahártyában, a különböző testváladékokban – például a nyálban, az emésztőnedvekben, a vizeletben, a könnyben vagy az izzadságban – és a vérben. 
 
Vizet veszítünk emésztéskor és a vizelet távozásakor. Nyáron, amikor mindenki izzad, rengeteg folyadék és ásványi só, vitamin távozik a szervezetünkből. Ha eleget iszunk,, folyadékháztartásunk egyensúlyban marad. Az azonban mindenben meglátszik, ha nem iszunk tudatosan eleget. Könnyebben elfáradunk, esetleg szédülhetünk, fokozódhat a savtermelésünk, nem tudunk kellőképpen koncentrálni, romolhat a munkabírásunk, sőt még az is előfordulhat, hogy ingerültebbek leszünk, vagy rosszul alszunk. 
 
Éppen ezért jó volna, ha naponta meginnál legalább két liter, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet. Minden második ember keveset iszik - főleg a munkahelyünkön feledkezünk meg a megfelelő folyadékbevitelről. Különösen a nők és a fiatalok érintettek. Ők gyakran még egyetlen liter vizet sem isznak naponta. A víz testünk minden részét segíti, méregteleníti, sőt még az alakunkra is jótékony hatással van. Az elveszített ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat főleg a táplálkozásból kell kinyernünk, ezért a megfelelő folyadékpótlás mellett a változatos étrend is különösen fontos. 
 
Mit tehetünk?
Legfontosabb a tudatosság – ez elsősorban a fejben dől el. Én magam is éveken keresztül küzdöttem azzal, hogy este eszméltem rá, hogy szinte nem ittam aznap semmit. Elhatároztam, hogy komolyabb figyelmet fordítok arra, hogy a napi ideális vízadagot megigyam.
 
Beszereztem egy 750 ml-es újratölthető,  praktikus, szép kulacsot,  reggel megtöltöm innivalóval és magammal viszem a munkahelyemre. Mindig figyelmeztet, hogy innom kell - ha kiürül, meg kell töltenem - így napközben az 1,5 liter folyadékpótlásom megvan. Ezzel az apró trükkel figyelek saját egészségemre és a Földre, amit az unokáimtól kaptam kölcsön.
 
Miért vásároljunk újratölthető kulacsot?
  • használatával védjük a környezetet:  a sok-sok eldobható pet palack helyett ezt töltöm meg naponta – nem terhelem a természetet, piciben ugyan, de  hozzájárulunk ahhoz, hogy ne kelljen feleslegesen eldobható palackokat gyártani
  • nem gyarapítjuk a többszáz év alatt lebomló szeméthegyeket (egyetlen pet palack lebomlásához 450  év kell, az eldobható poháréhoz pedig 50 év!!)
  • Nekünk már nem kell szállítani a pet palackot - a szállítás nélkülözésével hozzájárulunk a környezet tisztaságához
  •       spórolunk  – nem kell napi- heti szinten eldobható palackor vásárolni, hanem EGYSZER vesszük meg az újratölthető kulacsot
  • és ami egy nőnek mindig fontos: a piacon kapható kulacsok nagy része már végtelenül szép avagy jópofa dizájnnal kerül a piacra

Egészségünkre az egészségünkért!

 

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére