Jelenlegi hely

Keverve, vágva, turmixolva, egészben .... medvehagyma szezon az erdőben és a tányéron

A tavaszi reggelik egyik nagy kedvence a medvehagyma. Egy jó növényhatározó és némi felkészülés mindig segíthet, ha gondtalanul szeretnénk is élvezni az értékeit. Ha leszedtük, jó ha van egy-két bevált receptünk is hozzá.

VIGYÁZAT! A medvehagyma levelei könnyen összetéveszthetőek a gyöngyvirágéval vagy az őszi kikericsével. Az utóbbi két növény súlyosan mérgező tud lenni már kis adagban is!

Így különböztesd meg őket: Dörzsöld meg a medvehagyma levelét! Ha fokhagyma illata van, akkor valóban az ízletes és különleges csemegére sikerült rátalálnod. A gyöngyvirág ellenben szagtalan, fiatal, halványabb zöld levelei jellegzetesen össze vannak pöndörödve.

Szedése

Medvehagymát állami erdőben saját felhasználásra bárki szabadon gyűjthet. Maximum 2 kg szedhető naponta. A saját célra gyűjtött növényt azonban tilos értékesíteni!

Aki mégis bizonytalan, az válasszon a nagyobb kertészetekben cserepes medvehagymát, így akár a konyhaablakból szedheti a rántottához valót vasárnap reggel a hosszas gyaloglás helyett.

Bájos apróság, hogy a medvehagyma nevét tényleg a medvékről kapta, akik ezt a zsenge növénykét eszik először téli álmukból ébredve. A hosszú alvás után ösztönösen méregtelenítéssel kezdik a tavaszt. A medvehagyma nemcsak Magyarországon, de egész Európában terem és nagyon népszerű is. Főként frissen érdemes felhasználni, de olívaolajjal és sóval rétegezve a hűtőben hosszú ideig elállhat, sőt, le is fagyasztható.

Amiért szeretjük

  • kedvezően hat a bélrendszerre, segít tehermentesíteni a gyomrot,
  • segíthet a magas vérnyomás csökkentésében, vértisztító hatású
  • jótékony hatással van a vesére és a húgyhólyagra, valamint a májra is,
  • nyugtatólag hathat az idegrendszerre,
  • magas a C-vitamin tartalma,
  • segíthet a változó kori tünetek enyhítésében és egyéb női problémák leküzdésében.

FIGYELEM! Véralvadásgátló szerekkel együtt nem javasolt a fogyasztása, mivel fokozhatja a vérzés kockázatát trombocita-összecsapódást gátló hatása miatt.

Felhasználása

Gyakorlatilag mindenféle ételhez felhasználhatod: szendvicshez, salátához, omletthez, körözötthöz vagy más kencékhez, pogácsához, kefirhez vagy joghurthoz, öntetekhez, leveshez, főzelékhez, húsokhoz és köretekhez is ajánlott.

Nálunk a család kedvence a pogácsa és a pesto. Az utóbbi előnye, hogy hosszabb ideig eláll és nagyszerűen lehet vele ízesíteni. Akár ezt a pogácsát is, ha nincs kéznél friss medvehagyma:

Túrós medvehagymás pogácsa recept

  • 25 dkg túró
  • 25 dkg margarin (vagy vaj)
  • 25 dkg liszt (+ még amennyit felvesz a gyúrásánál)
  • 5 dkg kukoricaliszt
  • 2 csokor medvehagyma (kb 20 levél)
  • 2 db tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 1 tk sütőpor
  • 1 ek só (csapott)
  • a 2 tojás megmaradt fehérjéje felverve a kenéshez

A medvehagymás pogácsa elkészítése:

A túrót, a vajat vagy margarint, a tojások sárgáját, a tejfölt és a sót összedolgozzuk. A megmosott, megszárított medvehagyma-leveleket 1 cm-es csíkokra vágjuk, és a túrós masszához keverjük. A liszteket a sütőporral elkeverjük, és a medvehagymás, túrós masszával összegyúrjuk. A tésztát fóliába csomagoljuk, és 2 órára hűtőbe tesszük. A hideg tésztát lisztezett felületen 2 cm vastagságúra kinyújtjuk, 4 cm-es pogácsákat szaggatunk belőle, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. A pogácsák tetejét megkenjük felvert tojással, és előmelegített sütőben aranysárgára sütjük.

Pesto medvehagymából

  • 4 maréknyi medvehagyma apróra vágva
  • 2 maréknyi dióbél vagy fenyőmag
  • 10 dkg grana padano (vagy más érett, száraz sajt) reszelve
  • 1 csapott evőkanál só
  • 1/2 olívaolaj
  • Bors

Finomra daráljuk a diót a sóval, borssal. Majd hozzáadjuk a medvehagymát, és tovább daráljuk, végül a reszelt sajttal fejezzük be a műveletet. Tiszta befőttes üvegbe töltjük, olívaolajjal leöntjük, hogy ellepje.

Mihez használhatod a pestót? Pirítósra, grill és sült húsokhoz, tésztákhoz finom szószt lehet belőle készíteni. Belecsempészheted a gnocchiba, szendvicsbe, mártogathatsz bele tacost…   

Jó étvágyat! Brumm-brumm! ;)

Képek: pixabay.com; szeretlekmagyarorszag.hu

- Debrecenimami -

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére