Jelenlegi hely

Szénhidrát – energiát nyerünk, vagy zsírrá alakítjuk?

A szénhidrátok anyagcseréjét hormonok szabályozzák. Az étkezések alkalmával bevitt szénhidrátot az emésztőrendszer bontja le építőköveire, majd a véráramba kerül. A véráramban a cukor egyszerű cukor formájában van jelen, ezt nevezik vércukornak. A vér segítségével jut el a cukor a sejtekhez.

A sejtek a cukrot ugyanakkor nem képesek „csak úgy” felvenni, ehhez szükség van egy hormonra, az inzulinra és az inzulinreceptoraikra. Az inzulint a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelik, a megemelkedő vércukorszint hatására termelődik és kerül a véráramba. Eljutva a sejtekhez a receptorokhoz kötődnek és így segítik a cukor beépülését a sejtekbe, így jut energiához a sejt . A vércukorszint tehát szabályozva van az inzulin által…..DE…

... amikor magas szénhidrát és alacsony zsír és fehérje tartalmú ételt fogyasztunk el, vagy nassolgatunk napközben a vérben az inzulinszint magas marad ami miatt a sejtek inzulinreceptorai is állandó készültségben vannak. Egy idő múlva a sejtek ezt megunják és behúzzák a receptoraikat, a cukor nem tud bejutni a sejtekbe, relatíve a sejtek éhezni fognak. Az inzulin fokozni fogja a vércukor glikogénné alakítását a májban, viszont ha ez a raktár megtelik, akkor a felesleges cukrot zsírrá alakítja. Gyakorlatilag nagyon könnyen kialakulnak a makacs zsírpárnák, ha nem figyelünk!

Az alábbiakban próbálok egy kis segítséget nyújtani ahhoz, hogy ha már szénhidrátokról van szó, melyiket is válasszuk:

  1. egészséges szénhidrátok:

Részesítsd előnyben a zöld leveles (spenót, sóska, zellerszár, petrezselyem, rukkola) és egyéb zöld, illetve élénk színű, friss és idény jellegű, elsősorban megbízható, helyi forrásoktól beszerezhető zöldségeket. Pl.: hagymafélék, gyökérzöldségek, káposztafélék, stb.

Gyümölcsöket mértékkel és anyagcsere profilodnak megfelelően válassz! Itt is érvényes, hogy csak az idénygyümölcsöket részesítsd előnyben és kerüld a primőr, hosszan utaztatott fajtákat.

  1. egészségtelen szénhidrátok:

A magas glikémiás indexű és magas glikémiás terhelésű (magas inzulin igényű) élelmiszerek. Ide tartozik a legtöbb gabonaféle, a burgonya (burgonyakeményítő is), egyszerű cukrok, édességek, csokik, kekszek, szörpök, keményítő kivonatok (juharszirup, maltodextrin), magas fruktóz tartalmú készítmények. Annál rosszabb egy élelmiszer minél jobban fel van dolgozva és finomítva. Lehetőleg kerüld a mesterséges édesítőszereket és a cukorpótlókat is.

A következő cikk a legfőbb mumusnak kikiáltott zsírokról fog szólni.

Kaczur Beatrix
Személyi edző és funkcionális táplálkozási tanácsadó

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére