Jelenlegi hely

Lehetőségek a szülési fájdalmak csillapítására

Mai világunkban már nem kell szükségszerűen fájdalommal szülni. Számtalan gyógyszeres és alternatív, gyógyszermentes fájdalomcsillapítási lehetőség létezik.

Gyógyszermentes, alternatív fájdalomcsillapítás

 

E módszerek közös vonása, hogy nem biztosítanak teljes fájdalomnélküliséget, inkább csak a fájdalom enyhítésére alkalmasak.

Aktív szülés, avagy „Készülj tudatosan a szülésre”: 

A szülés lefolyásának és körülményeinek megismertetését jelenti a kismamával.

Leggyakoribb módszerek:

  • Gáttájéki masszázs megtanulása
  • Kegel-torna
  • Szakirodalmak ismerete
  • Szülés-előkészítő tanfolyam
  • Légzés megtanulása
  • Kismamajóga
  • Terhestorna
  • Apa jelenléte

TENS elektrostimuláció: 

A szerkezet elektromos impulzusokat küld az agyba, felszabadítva ezzel az endorfinokat, így változtatva meg a fájdalom érzékelését.

Vízben vajúdás: 

Már több kórházban is biztosított e lehetőség. A szülő nő egy vízzel telt kádban helyezkedik el. Hatása: gyorsul a tágulási szakasz és a meleg méhlazító hatású.

Akupunktúra: 

Hasznos lehet akupunktúrás pontok nyomása szülés közben, ill. a sarok dörzsölése. Kevésbé elterjedt módszer, hatásosságát sokan kétségbe vonják.

Hipnózis: 

A kismama megváltozott tudatállapotban szül, így átértékeli a fájdalmat: csökken a szorongás és a félelemérzet, rövidül a tágulási szakasz.

Gravitáció kihasználása:

A vajúdás alatti mozgás (séta, állás) megváltoztatja az érzékelést, enyhíti a fájdalmat. Fontos az egyenes testtartás, kihasználva a gravitáció erejét, hogy a baba lefelé haladhasson.

 

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

 

Kábító fájdalomcsillapító: 

Érzéstelenítő anyagot fecskendeznek a kismama véráramába, hatása 3-4 órát tart. Hátránya, hogy a méhlepényen keresztül bejut a baba véráramába, ezért manapság szinte már nem is használják.

Gázkeverék, kéjgáz: 

A kismama nitrogénoxidul-oxigén keverékét lélegzi be, a légutakon keresztül kiürül az anya szervezetéből, gyors, biztonságos, de sajnos a babára is hatással van, ezért szintén nem használják az utóbbi években.

Epidurális érzéstelenítés (EDA): 

Két csigolya közötti katéteren át kapja a kismama a gyógyszert, szinte teljes fájdalommentességet biztosít, kevés a magzati és anyai kockázat. Napjainkban a legelterjedtebb és legmegbízhatóbb módszer. Mellékhatása: kitolási szakasz megnyúlhat, nyomási reflex csökkenhet, de jó szülésvezetéssel orvosolható.

Összeállította: Nyíregyházimami

 

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére