Jelenlegi hely

Lehetőségek a szülési fájdalmak csillapítására

Mai világunkban már nem kell szükségszerűen fájdalommal szülni. Számtalan gyógyszeres és alternatív, gyógyszermentes fájdalomcsillapítási lehetőség létezik.

Gyógyszermentes, alternatív fájdalomcsillapítás

 

E módszerek közös vonása, hogy nem biztosítanak teljes fájdalomnélküliséget, inkább csak a fájdalom enyhítésére alkalmasak.

Aktív szülés, avagy „Készülj tudatosan a szülésre”: 

A szülés lefolyásának és körülményeinek megismertetését jelenti a kismamával.

Leggyakoribb módszerek:

  • Gáttájéki masszázs megtanulása
  • Kegel-torna
  • Szakirodalmak ismerete
  • Szülés-előkészítő tanfolyam
  • Légzés megtanulása
  • Kismamajóga
  • Terhestorna
  • Apa jelenléte

TENS elektrostimuláció: 

A szerkezet elektromos impulzusokat küld az agyba, felszabadítva ezzel az endorfinokat, így változtatva meg a fájdalom érzékelését.

Vízben vajúdás: 

Már több kórházban is biztosított e lehetőség. A szülő nő egy vízzel telt kádban helyezkedik el. Hatása: gyorsul a tágulási szakasz és a meleg méhlazító hatású.

Akupunktúra: 

Hasznos lehet akupunktúrás pontok nyomása szülés közben, ill. a sarok dörzsölése. Kevésbé elterjedt módszer, hatásosságát sokan kétségbe vonják.

Hipnózis: 

A kismama megváltozott tudatállapotban szül, így átértékeli a fájdalmat: csökken a szorongás és a félelemérzet, rövidül a tágulási szakasz.

Gravitáció kihasználása:

A vajúdás alatti mozgás (séta, állás) megváltoztatja az érzékelést, enyhíti a fájdalmat. Fontos az egyenes testtartás, kihasználva a gravitáció erejét, hogy a baba lefelé haladhasson.

 

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

 

Kábító fájdalomcsillapító: 

Érzéstelenítő anyagot fecskendeznek a kismama véráramába, hatása 3-4 órát tart. Hátránya, hogy a méhlepényen keresztül bejut a baba véráramába, ezért manapság szinte már nem is használják.

Gázkeverék, kéjgáz: 

A kismama nitrogénoxidul-oxigén keverékét lélegzi be, a légutakon keresztül kiürül az anya szervezetéből, gyors, biztonságos, de sajnos a babára is hatással van, ezért szintén nem használják az utóbbi években.

Epidurális érzéstelenítés (EDA): 

Két csigolya közötti katéteren át kapja a kismama a gyógyszert, szinte teljes fájdalommentességet biztosít, kevés a magzati és anyai kockázat. Napjainkban a legelterjedtebb és legmegbízhatóbb módszer. Mellékhatása: kitolási szakasz megnyúlhat, nyomási reflex csökkenhet, de jó szülésvezetéssel orvosolható.

Összeállította: Nyíregyházimami

 

Neked ajánljuk!

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

"Miért nem tudok fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!
Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Mire jó a családi kiruccanás?

Mire jó a családi kiruccanás?

Pihenünk, szórakozunk, felfrissülünk, új élményeket szerzünk. Emlékeket gyűjtünk, együtt van a család. De mire tanít még az utazás?
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Ugrás az oldal tetejére