Jelenlegi hely

Ki, hova, mikor, hogyan? Mutatjuk az aktuális védelmi intézkedéseket!

​A fokozatos újraindítás részeként május 1-től új szabályok léptek életbe: az intézkedések jelentős része védettségi igazolványhoz kötött. Mutatjuk a részleteket!

  • Minden nap éjféltől reggel 5-ig kijárási tilalom van érvényben. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amit igazolni szükséges. Az alábbi linken letölthető az igazolás mintája, amely magában foglalja a minimálisan elvárt tartalmi követelményeket. https://koronavirus.gov.hu/cikkek/kijarasi-tilalom-alatti-munkavegzesrol-szolo-igazolas-letoltheto-igazolas-minta. A munkáltatói igazolást rendőrségi igazoltatás esetén fel kell mutatni, egyéni vállalkozók saját maguknak is kiállíthatják az igazolást. Kijárási tilalom alól kivételt jelent továbbá az egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet. Valamint a kutyasétáltatás is megengedett a lakóhely 500 méteres körzetében.
     
  • Az üzletekben este 11 óráig lehet vásárolni. 
     
  • A vendéglátó üzletek 11 óráig tarthatnak nyitva, azok belső tere a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára megnyílik, ahová a szülők a felügyeletük alatt álló gyermekeiket magukkal vihetik. A vendéglátó üzletek kerthelyiségeiben és teraszain továbbra sem kötelező a maszkviselés.
     
  • A szállodákban ismét lehetséges a pihenés a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és gyermekeik részére.
     
  • A 2020 novemberében bezárt szabadidős létesítmények a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a felügyeletük alatt lévő kiskorúaknak újra látogathatóak. Ezek közé tartoznak például állatkertek, vadasparkok, múzeumok, színházak, mozik, könyvtárak.
     
  • Az uszodákat, az edző- és fitnesztermeket, sportlétesítményeket a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a versenyengedéllyel rendelkező sportolók látogathatják.
     
  • A sportrendezvényeken és este 11 óráig a kulturális eseményeken részt vehetnek a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a felügyeletük alatt lévő kiskorú nézők.
     

A megnyíló helyszíneken a védettségi igazolvánnyal rendelkezők és a felügyeletük alatt lévő kiskorúak maszk viselésére nem kötelesek.
 

  • A közterületen, a tömegközlekedési eszközökön, boltokban – azokon a helyeken, ahol nem csak beoltott, vagy a fertőzésen átesett személyek tartózkodhatnak – továbbra is kötelező a maszkhasználat, továbbá kerülendő a csoportosulás és a gyülekezés. 
     

A koronavírus elleni védettség igazolása a védettségi igazolvány (és személyi igazolvány, vagy útlevél) bemutatásával történik, a védettség tényének ellenőrzése pedig a helyiség üzemeltetőjének, a szolgáltatás nyújtójának a feladata.
 

  • Április 19-én újraindulhattak az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai, a felső tagozatok és a középiskolák május 10-től térhetnek vissza a tantermi oktatáshoz.
     
  • Fennmaradnak a magán- és családi rendezvényekkel kapcsolatban 2020 novemberében elrendelt korlátozások. A családi és magán rendezvényeken legfeljebb 10 fő vehet részt. Esküvők csak lakodalom nélkül lehetségesek, az egyházi, illetve polgári szertartáshoz szükséges személyek, a tanúk, a házasulók szülei, nagyszülei, testvérei valamint gyermekei vehetnek részt. A temetésékesen maximum 50 fő vehet részt. Ezek feloldására az újraindítás egy újabb fokozatában kerülhet sor.
     
  • Április 29-től megszűnt a látogatási és intézményelhagyási tilalom az idősotthonokban. Az idősotthonba  csak védettségi igazolvánnyal lehet menni látogatni, gyermekeknek ez nem szükséges. Az az idős gondozott, aki eddig nem kérte az oltást 72 órás távollét után csak negatív gyorsteszttel térhet vissza az idősotthonba.
  • Május 3-tól újraindulhat az egynapos sebészeti ellátás. A beavatkozások előzetesen egyeztetett időpontokban történhetnek, rugalmas tervezéssel és a szükséges járványügyi intézkedések betartásával.

Amit még jó tudni:

  • A határellenőrzés továbbra is fennmarad, amelynek célja változatlanul a járvány megfékezése és a hazánkba belépők ellenőrzése. Azonban a védettségi igazolvánnyal rendelkező magyar állampolgárok karantén-kötelezettség nélkül térhetnek vissza az országba és ugyanez vonatkozik azon országok állampolgárai is, amelyekkel Magyarország, ország közi megállapodást írta alá.
        
  • Aki külföldre utazik, az tájékozódjon a  konzuliszolgalat.kormany.hu  honlapon a célországban aktuális járványügyi helyzetről és utazási korlátozásokról!
     
  • November 3-tól újra életbe lépett az ingyenes közterületi parkolás az egész országban. November 23-tól pedig a parkolóházak éjszakai használata is ingyenes.
     
  • Budapesten, valamint a megyei jogú városokban helyi tömegközlekedési szolgáltatást végző gazdasági társaságoknak sűríteni szükséges a járatokat munkanapokon reggel 7 óra és délelőtt 9 óra közötti, valamint délután 15 óra és este 19 óra közötti időszakokra. 
     
  • Az egészségügyi dolgozók mellett a védekezésben résztvevő szociális dolgozók, a rendőrök, katonák és közszolgálati tisztviselők is díjmentesen használhatják a közösségi közlekedési eszközöket. Az ingyenes utazáshoz munkáltatói igazolás szükséges arról, hogy az utazási kedvezményt igénybe vevő személy a veszélyhelyzettel összefüggő vagy a koronavírus-világjárvány következményeinek elhárítása érdekében szükséges feladatokat lát el. 
     
  • Minden koronavírus-gyanús embernél rendelnek  koronavírust kimutató PCR-tesztet. Ezt a háziorvos, a járványügy vagy a kórház rendeli meg és teljesen ingyenes. A növekvő tesztelési igény miatt mobil tesztelő állomások (szűrőbuszok) is szolgálatba álltak, ezeket azok vehetik igénybe, akiknek a háziorvosa korábban vizsgálatot rendelt el. Amennyiben a háziorvos rendeli meg a tesztet, akkor a mintavételt az Országos Mentőszolgálat végzi el, a mintavétel nem sürgősségi beavatkozás. Fizetnie csak annak kell a tesztért, aki saját maga úgy dönt, hogy szeretné magát leteszteltetni. 

Forrás: koronavirus.gov.hu


Hogyan lehet védettségi igazolványhoz jutni?

Háromféle módon lehet jogosultságot szerezni a koronavírus elleni védettség igazolására:

1. Aki megkapta a védőoltást, annak nem kell külön igényelnie a védettségi igazolvány, azt az állam kipostázza számára.

2.  Annak, aki igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen, szintén ingyenesen, hivatalból postázza az állam a védettségi igazolványt, melynek érvényessége a felgyógyulását követő 6 hónap. A felgyógyulás dátuma az, amikor negatív PCR-tesztje lett.

3. Aki vélhetően átesett a fertőzésen, amit az utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálat kimutatott, annak az egészségügyi szolgáltató által kiállított leletre van szüksége, amelyen szerepel, hogy „az igénylő szervezetében a koronavírus elleni ellenanyag jelen van”. Az igazolvány kiállításának díja 3000 forint, érvényessége 4 hónap.

• Az igazolvány kiállítása IDE kattintva igényelhető:

• Ha a védettségi igazolvány pótlása szükséges, azt ITT lehet kezdeményezni:

• Ha valaki jogosult védettségi igazolványra, de azt az oltás vagy az igénylés után nem kapta meg, ITT jelentheti be:

- Pécsimami - 

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére