Jelenlegi hely

Indulatkezelési tippek az ovistól a kiskamaszig

Toporzékol? Eldobja magát? Kiabál és csapkod? Úgy érzed tehetetlen vagy? Megnyugtatunk, a "legjobb" családokban is előfordul, sőt teljesen normális jelenség. :) Teveliné Horváth Melinda, gyermekpszichológus - gyakorlati tanácsokkal lát el bennünket, hogy könnyebben kezeljük gyermekünk érzelmi kitöréseit.


Forrás

Az érzelmek szerepe

Az érzelmi intelligencia nagyon fontos alkotórésze életünknek, hangsúlyos a fejlesztése is. Ehhez kapcsolódik az, hogy az érzelmeket tudjuk megnevezni, megkülönböztetni, felismerni és kezelni is. Ez a saját és a mások érzelmeire egyaránt vonatkozik.

Lelki egészségünk és társas kapcsolataink szempontjából is fontos megtanulni az érzelmek helyes kezelését. Ne az érzelmek, érzelmi kitöréseink uraljanak minket, hanem mi irányítsuk őket.

A negatív érzelmeink közül a düh és a harag természetes velejárói a mindennapoknak.

Szülőként ritkán van olyan nap, amikor gyermekünkön nem tapasztalnánk, vagy saját magunk ne éreznénk valamilyen szituációban. Az érzelmek közül talán ez a legnehezebben kordában tartható, s ezáltal a legtöbb családi konfliktust generáló érzelem.


Forrás

Ha gyermekünk dühös

Próbáljuk először megérteni, hogy mi váltotta ki belőle. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen személyek, helyzetek vagy fizikai állapotok váltják ki gyermekünkből, akkor ezekre szülőként mi is előre felkészülhetünk, illetve őt is felkészíthetjük rá.

A gyermeknek első lépésként fel kell ismernie a haragot, dühöt aztán helyesen kell reagálnia. Érdemes átbeszélni vele, hogy hol és hogyan érzi a testében.

Ha egy vulkánhoz hasonlítjuk a dühöt és a kitöréséhez azt az állapotot, amikor kirobban a gyermekből, könnyebben el tudja képzelni a jelenséget. Le is rajzolhatjuk vele a vulkánkitörést, és megbeszélhetjük, hogy milyen károkat okoz a környezetében, milyen hatással lesz társaira, amikor kirobban belőle a düh.

További technikák az indulat kezelésére:

  • Tudatosítsd: legyen tisztában az érzelmei okával, helyzetekkel, amik kiválthatják a dühöt.
  • Ismerje fel, hol érzi a testében. Fogalmazza meg egy ötös skálán, hogy az adott pillanatban hányas fokozaton van. Érdemes megbeszélni, hogy a skála melyik fokozata mit jelent, milyen fokú érzelmet takar.
  • Inkább előzzük meg helyzetet, de ha már nem lehetséges, tanítsuk meg rá, hogy inkább lépjen ki a helyzetből, ha teheti, vonuljon el onnan, minthogy teljesen elmélyüljön benne a harag.
  • Beszéljen róla: fogalmazza meg, fejezze ki, mit érez. Ebben segíthetünk neki azzal, hogy beszélünk saját érzéseinkről én-közlések formájában, adott szituációkról, hogy milyen hatást váltanak ki belőlünk. El is nevezheti a negatív érzelmet, a dühöt valahogy.
  • Fejezd ki: semmiképpen se fojtsa el a mérgét, hanem engedje felszabadulni, lehetőleg ne destruktív formában.

Különböző játékos indulatlevezető technika létezik, ezek közül néhány:

  • Nyugisarok a szobájában: pakolja oda a kedvenc plüsseit, játékait. Ha nagyon dühös, vonuljon el oda addig, amíg megnyugszik.
  • Kizökkentés: beszéljünk meg egy játékot, hogy amikor dühös, visszafelé számolunk öttől, aztán nullára ugrunk egy nagyot, vagy tapsolunk egyet. Ha közösen csináljuk a gyermekkel, az is segíthet a kizökkentésben, hogy érzi, hogy vele közösen csináljuk, támogatjuk.
  • Játékos légzőgyakorlatok
  • Relaxációs gyakorlatok
  • Lufifújás: képzelje is el, hogy amikor felfújja, mintha a dühét is belefújná.
  • Indulatlevezető tárgyak: stresszlabda, fidget spinner, pop-it nyomkodása, párna vagy plüss püfölése.
  • Megölelni, nyugtató szavakkal beszélni hozzá, lassan közösen lélegezni.

Forrás

A stressz és az indulatok levezetésének megfelelő módja a sport, a sporttevékenységek.

Segíthet a perspektívaváltás is, idősebb korban képes a másik nézőpontjából tekinteni egy szituációra, ami által kisebb lehet érzelmének intenzitása is.

Szülőként az is fontos, hogy mi hogyan reagálunk a helyzetre.

Nyugodtak tudunk-e maradni, tudjuk- e segíteni a fenti gyakorlatokkal az indulatlevezetését, úgy, hogy érezze a támogatásunkat. Nem érdemes a dühére indulattal reagálni, az csak ront a helyzeten, de ha mi is tudjuk kontrollálni magunkat, az számára is követendő példa lehet.


Szerző: Teveliné Horváth Melinda
okleveles pszichológus, sport szakpszichológus, pedagógus, terápiás kutya felvezető, life coach
https://www.facebook.com/tevelinemelinda/

- KAPOSVÁRIMAMI -

Neked ajánljuk!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Bolhazsákok és könyvmolyok

Bolhazsákok és könyvmolyok

Emlékszel még gyerekkorodból az összebújós meseolvasásokra? Az első kiböngészett betűkre, mikor végre összeállt egy szó? A takaró alatt zseblámpával olvasott regényekre? A könyvek világába belépés élménye egy életre elkísér bennünket.
Így lesz ügyes kezű gyereked

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.
Ugrás az oldal tetejére