Jelenlegi hely

A gyermekvédelemben elsődleges a családok megerősítése

A gyermekvédelem területén elsődleges feladat a családok megerősítése - hangsúlyozta Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a Gyermekvédelemről sokszemközt címmel megrendezett, könyvbemutatóval egybekötött konferencián pénteken Kaposváron.

A gyermekvédelmi rendszer átalakításának stratégiai kérdéseiről tartott előadásában az államtitkár kifejtette: a kormány elkötelezett abban, hogy a korábbinál is jóval összefogottabb, hatékonyabb és célzottabb segítséget adjon a családoknak és az őket segítő, gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereknek.

Az alapvető cél az, hogy a gyermekek minél fiatalabb korban megkapják azokat a javakat, szolgáltatásokat, amelyeket nélkülöznek - mondta az államtitkár, megemlítve, hogy a kötelezően igénybe vett intézményrendszeren keresztül például étkeztetéssel, tankönyvekkel segítik a családokat.

Vissza kell térni az 1997-es alapokhoz, "újra kell hangolni a rendszert", mert a gyermekvédelmi törvény "sokat kopott, lazult szabályozási, finanszírozási és jogalkalmazási okok miatt" - mondta Czibere Károly, jelezve: a változások nyárra várhatóak törvényi szinten.

Az államtitkár közölte: már tart az előkészítése a nyári és a hétvégi gyermekétkeztetés fejlesztésének, a cél az, hogy minden gyermek kedvezményesen vagy ingyenesen szociális étkezéshez jusson, "a szülőknek ne kelljen bizonygatniuk a szegénységüket".

Cél továbbá a gyermekjóléti szolgálatok megerősítése is a közeljövőben - mondta Cziber Károly, aki úgy vélekedett, hogy e területen "az utolsó pillanatban vagyunk", ugyanis elmondása szerint van olyan gyermekjóléti szolgálat, ahonnan már a munkatársak fele távozott. "Ezért kell bérben, hatáskörükben és a jelzőrendszerek működésében megerősíteni őket, főként a szolgáltatási szerepüket növelni" - mutatott rá az államtitkár.

Czibere Károly kitért arra is, hogy a családok átmeneti otthonaiban elhelyezetteket minél előbb vissza kell vezetni a munkaerőpiacra, továbbá célként jelölte meg azt is, hogy még ebben a kormányzati ciklusban megszüntessék a csecsemőotthonokat.

A tervek között szerepel az is, hogy a bentlakásos gyermekvédelmi intézetekben élő fiatalok közül minél többen kerüljenek nevelőszülőkhöz - jelezte az államtitkár, hozzátéve: ennek érdekében rugalmasabbá teszik a nevelőszülők foglalkozási jogviszonyát és a képzésük időtartamát is.

A gyermekvédelemben dolgozó szakemberek javadalmazásáról szólva az államtitkár azt mondta: ha a hosszú távú kapacitástervet két-három hónapon belül be tudják nyújtani a kormánynak, akkor ez lehetőséget ad júniustól a béremelésre.

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) Somogy Megyei Kirendeltsége rendezésében megtartott konferenciának a Kaposvári Püspökség adott otthont, ahol Balás Béla megyéspüspök is köszöntötte a mintegy 150 résztvevőt.

A rendezvényen a szakembereknek bemutatták Szövényi Balázs Határsértők című könyvét, amelyben a szerző a speciális nevelést igénylő gyermekekkel való foglalkozáshoz ad hasznos tanácsokat, módszertani útmutatót.

Móring József Attila (KDNP) somogyi országgyűlési képviselő, aki elmondása szerint maga is tíz évet dolgozott a gyermekvédelemben, a könyvet ajánlva úgy fogalmazott: jelképes, hogy szeretet ünnepe előtt mutatják be, mert a szeretet az, ami összeköti a családból valamilyen oknál fogva kiszakadt, segítségre szoruló gyerekeket, a nevelőszülőket, a gyermekvédelemben tevékenykedőket.

Forrás: MTI

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére