A legelső
A legelső, kézzel készült kalendárium a források szerint 1851-ben készült, de egészen más volt, mint a mai naptárak. Az első nyomtatott adventi naptárat Gerhard Lang készítette 1908-ban. Ezen nem voltak kis ablakok, csak színes képeket lehetett feltűzni naponta egy kartonra. Később a nyitható változatot is ő kezdte gyártani, az ablakok mögött kis bibliai képekkel és idézetekkel.
Később sokféle naptárat tervezett, amelyek lassan elterjedtek egész Európában, majd Amerikában is. A háború után Richard Sellmer 1946-os kalendáriumából alakult ki az 1950-es években a csokoládét rejtő, ma is népszerű változat.
A rekorder
A Guinness-rekordot tartó adventi naptárat 2007-ben építették meg a londoni St. Pancras pályaudvaron. A világ legnagyobb adventi kalendáriuma 71 méter magas, 23 méter széles.
A leglátványosabb
Németországban és Ausztriában népszerű hagyomány, hogy a városházák homlokzatát adventi naptárrá alakítják. A Baden-Württembergben található Gengenbach-i városháza adventi kalendáriummá alakul minden decemberben és ünnepi díszbe öltözik, a városháza 24 ablaka egyenként tárja fel a mögötte rejlő mesés jeleneteket. A szép látványosság a várakozás közös élményével ajándékozza a város lakóit és az oda látogatókat.
A hangulatos
Forchheimban, egy bajor kisvárosban minden évben élő adventi naptárrá alakul a középkori városháza épülete.
A legnagyobb szabadtéri
Lipcsében készült ez a 857 négyzetméteres adventi naptár, amelynek 3x2 méteres ablakait a helyi iskola diákjai alkották. A városban 1453 óta tartanak hagyományos karácsonyi piacot.
A legóból készült
Az angliai Huntingdonban élő házaspár, Mike Addis és felesége 26 éve készít legó-építményt karácsonykor, 2018-ban egy két méter magas, plafonig érő adventi naptárat építettek fel legóból, 450 ezer kocka felhasználásával.
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges