Jelenlegi hely

Apák a szülőszobán

Nem is telt el sok idő azóta, hogy az apák első alkalommal bemehettek a szülőszobára a gyermekük születésekor. Annyira elterjedt ez a gyakorlat, hogy sokszor ha egy szülésnél nincs ott az apa, már azon csodálkozunk.

Jó ha ott vannak? Kinek jó és mikor? Mennyit szoktak erről beszélgetni a párok? Szinte mindig csak az apás szülésekről esik szó, így most arról szeretnék beszélni, amikor nem biztos, hogy valaki ezt az utat szeretné járni.

Nem egyedi eset amikor az apuka bizonytalan egy kicsit. Főleg első gyermek előtt nem tudja mi vár rá, hogy fogja viselni, mit és hogyan tud segíteni, egyáltalán, van-e ott helye? Ezeket a félelmeket sokszor megfogalmazzák a férfiak, aztán meghallgatnak más apákat, elmennek a párjukkal esetleg egy szülésfelkészítőre és/vagy úgy döntenek, hogy szeretnének ott lenni (esetleg rábeszélik őket) vagy az bizonyosodik be, hogy ez nem az ő útjuk.

De mi van akkor, ha az anya érzi úgy, hogy nem szeretné ha az apa jelen lenne, vagy azt szeretné, hogy ne csak az apa legyen jelen, mert pl. a jelenléte fontos számára, de úgy érzi segíteni nem tud neki? Erről sokkal kevesebb szó esik. Nem 1-2 olyan anyával találkoztam, aki tőlem kért tanácsot, hogyan mondja el az apának, hogy nem őt szeretné a szülőszobán maga mellett tudni? Hiszen olyan természetesnek vesszük, hogy ha az apa ott akar lenni akkor ott is lesz.

Teljesen mindegy, hogy melyik félről van szó, beszéljünk nyíltan ezekről a dolgokról. Egy jó kapcsolatban ez nem lehet tabu téma, ennél sokkal intimebb témák is előkerülnek, akkor erről miért nem beszélhetünk? Ha kétségeink vannak, nyugodtan, őszintén beszéljük át a párunkkal, ha kell beszéljünk szülés körüli segítőkkel a témáról, és közösen hozzuk meg a döntést, de ne akarjuk a saját elképzelésünket a másikra erőltetni.

Az apának van helye a szülésnél ha ezt mind a két szülő szeretné, hiszen az ő gyermeke is születik. Azt viszont ne felejtsük el, hogy az anyának kell világra hozni a gyermeket, és egy szülés ott és úgy tud általában a legjobban haladni, ahol az anya biztonságban érzi magát egy támogató közegben. Ha az apa csak az anyára figyel, nincsenek vele szemben elvárásai, úgy tud segíteni ahogy az az anyának jó, és mindketten szeretnék hogy ott legyen, akkor valószínűleg nagyon jó párost fognak alkotni. De ha ez valahol hibádzik, akkor nem biztos, hogy ez lesz a jó választás. Persze utólag fog csak kiderülni, hogy jó döntést hoztunk-e, de ha merünk őszinték lenni magunkhoz és a másikhoz, az egy jó alap lehet ebben a kérdésben is.

Gondoljuk át, beszéljünk róla, hiszen a szülés-születés egy életre szóló élmény az egész családnak, nem mindegy hogy emlékszünk vissza rá.

Nagy-Majoros Zsanett, dúla

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére