Jelenlegi hely

70 éves a diafilm

Kiállítással, vetítésekkel, kiadvánnyal és szuper programokkal ünneplik egész évben a magyar diafilmgyártás 70 éves évfordulóját.

Gyermekkori élményünk, ahogy a besötétített szoba falán egyszer csak megelevenedik egy mese. Kockáról kockára peregnek az események, halljuk a történetet és együtt van a család. Egyszerre irodalmi és vizuális élmény, aminek óvodás kortól fontos szerepe van. A kisiskolásoknak pedig segít az olvasás tanulásában, megszerettetésében.

1954-ben alapították a Magyar Diafilmgyártó Vállalatot, amely már saját szerkesztőséggel, nyomdával és laboratóriummal rendelkezett, így a felnőtteknek szóló ismeretterjesztő kiadványok mellett elindult a szalagos mesediafilmek nagyarányú gyártása. Szinte nincs olyan témakör, amelyhez ne készült volna diafilm. A rajzok eredeti változatait (mintegy 5400 darabot) az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Fénykép- és Interjútára őrzi.

November elején jelenik a DIAkönyv- A magyar diafilmgyártás története című kötet. A kötet - amely felhasználja Bíró Ferenc diafilmgyűjtő A festett üveglemeztől a diavideóig című munkáját és magángyűjteményének anyagát - betekintést nyújt a diavetítés történetébe, a nagyipari gyártás kezdeteibe, számba veszi a korabeli kiadványok tematikáját és jellegzetes darabjait, képekkel illusztrálva és sok érdekeséggel kiegészítve. Emellett elérhető  a Diafilm-emlékcsomag, amely olyan négy jellegzetes mesét tartalmaz, amelyek a diavetítés kezdeteihez kötődnek: a csomagban Kacor király (1954), Szűcs Dani álma (1955), A kis dobos (1957) és a Jancsi és Juliska mézeskalácsházikója (1961) című mesék szerepelnek, utóbbi Macskássy Gyula rajzaival.

A megmaradt és bemutatható korabeli kiadványok több mint fél évszázados távlatból nézve történelmi jelentőségűek: korrajzot adnak politikáról, gazdaságról és a korabeli gondolkodásról. A diafilm eredetileg az ismeretterjesztés, az oktatás, a népnevelés eszköze volt, később jelentek meg a mesefilmek is.

A mesék, történetek szalagos diafilmre való átültetése elsősorban a kelet-európai régióban terjedt el, szinte minden országban volt diafilm- és diavetítőgyártás. A modern technikai eszközök megjelenésével azonban ezek sorra megszűntek, egyedül Magyarországon maradt meg, ahol az 1990-es évek közepétől megindult a műfaj újjászületése. A rendszerváltás után alábbhagyott a diafilm iránti érdeklődés, az igazi áttörést Bartos Erika Bogyó és Babóca mesesorozatának első diafilmes adaptációja hozta meg 2004-ben, amit számos más kortárs mese követett.  

Napjainkban évente 220 ezer diafilmet vásárolnak, évente 5-6 új diafilmmel bővül a kínálat, a 320 címből álló választék 20 százaléka ma már az utóbbi 15 évben készült. Például a Kufli mesék, Berg Judit, Lackfi János, Tamás Zsuzsa, Varró Dani és más szerzők művei elevenednek meg a diafilmeken.

Programok a jubileumi évben

Irodalom diafilmeken - 70 mű 70 képben - Kiállítás a Klebersberg Kultúrkúriában 

Időpont: 2024. január 12. és február 11. között
Helyszín: Klebersberg Kultúrkúria (1028 Budapest,Templom u. 2–10.)

A kiállítás 70 irodalmi mű egy-egy diafilm-illusztrációját válogatta egy csokorba, melyek 32 mester keze munkáját dicsérik.

Diafilmek délutánja - Több mint diavetítés!

Időpont: 2024. január 20.
Helyszín: Klebersberg Kultúrkúria (1028 Budapest,Templom u. 2–10.) 

A kiállításhoz kapcsolódó meseelődás és vetítés várja a közönséget.                                   

Diavetítés sorozat az Art+Cinemában – kuriózumok egész évben

A jubileum alkalmából vetítéssorozat lesz január 14. és december 8. között, ahol havonta öt régi és különleges filmet láthat a közönség. Olyan régi, különleges diafilmeket vetítenek, melyek nem érhetőek el diafilm formátumban, azokat csak most, csak itt láthat a közönség. A mesék természetesen a gyerekek számára ma is élményt jelentenek, szüleiknek, nagyszüleiknek azonban nosztalgikus emlékeik támadhatnak. 

7. Budapest Klasszikus Film Maraton

Időpont: 2024. szeptember 17-22.

A Maratonon a 70 éves diafilm is fókuszba kerül: kiállítás (az animáció és a diafilm kapcsolatát kiemelve), szakmai előadás a diafilm történetéről, diavetítések ismert színészek bevonásával felnőtteknek (az ötvenes évek kiadványaiból) és gyermekeknek (mese diafilmek)

29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 

Időpont: 2024. szeptember 26-29.
Helyszín: Millenáris, D ép (1024 Budapest II. kerület, Kis Rókus utca 16-20.)

Diafilmes programokkal készülnek minden nap.

Forrás: diafilm.hu, MTI

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére