Cuki új "szennyes ruha a kosárban" és csöpögő csap ikonok a címkéken
Sokan nem sajnáljuk majd, hogy a matematikai feladványokra emlékeztető A+++-ok eltűnnek majd a címkékről. Ráadásul több módon is egyszerűsödik a tájékozódás az új energiahatékonysági címkékkel a háztartási gépeknél és elektronikus kijelzőknél.
A termékek energiacímkéin a megalapozott fogyasztói döntések érdekében a villamosenergia-fogyasztáson túl további információkat is szerepeltetni kell. Így például a mosógépek vízfogyasztását, zajkibocsátását, a ruhatöltet mennyiségét, a hűtők űrtartalmát vagy a kijelzők képernyőjének átmérőjét.
Az energiacímkézés hatott a gyártókra
Az energiacímkézés a fogyasztók tájékoztatásának egyik legfontosabb eszköze az EU 1995-ös döntése óta. Az elmúlt évtizedekben a folyamatos gyártói fejlesztéseknek köszönhetően a készülékek egyre hatékonyabbá váltak, idővel már egyetlen árucikk sem tartozott az alsóbb osztályokba. Az A kategória felett követhetetlen módon jelentek meg az újabb, nehézkesen megkülönböztethető – A+, A++, A+++ stb. – besorolások.
Milyen háztartási eszközökön lesz új címke?
Az új rendszer a háztartási nagygépek majdnem mindegyikét érinti:
- a mosó-, mosó-szárító gépek;
- mosogatógépek;
- hűtőszekrények, fagyasztók és a borhűtők;
- TV készülékek, monitorok és lámpák;
Mindent a fogyasztókért: egyszerűsödő címkék, EU-s adatbázis okostelefonra
A legfontosabb változás, hogy egyszerűbb, átláthatóbb lesz a jelölési rendszer, a besorolás A-tól G-ig terjed majd, az “A” kategória lesz a legmagasabb energiaosztály, és nem lesz mellette pluszjel. A címke megtartja a már jól ismert színes jelöléseket: a legkevésbé hatékony osztályt továbbra a piros csík, míg a leghatékonyabbat a zöld csík jelöli.
Egyes kategóriák esetében új adatokat is látni lehet majd. A hűtőknél például a zajszinteket osztályokba sorolták (A, B, C és D). A mosogatógépeknél feltüntetik az eco program hosszát is, az energiafogyasztást pedig 100 mosogatási ciklus alapján határozzák meg a jelenlegi éves helyett.
Újdonság lesz, hogy az energiahatékonysági címkéken megjelenik egy QR-kód is, amivel további, a gyártóktól származó adatokhoz juthatunk hozzá bármilyen okostelefonnal az energiacímke-köteles termékek nyilvántartására szolgáló nyilvános adatbázis, az EPREL (EU Product Database for Energy Labelling) felületén.
Miért olyan fontos ez a címkeváltás?
Túl az egyszerűsödő tájékozódási lehetőségeken – ami valljuk be, nem utolsó szempont – hosszabb távon energiamegtakarítást is remélnek.
Az új címkerendszertől 2030-ra évente összesen 38 TWh/év energiamegtakarítást várnak az elemzők – ez nagyjából Magyarország teljes éves áramfogyasztásának felel meg.
Ellenőrzik is az új címkéket a boltokban
2021. március 1-től az új energiahatékonysági címkéket az üzletekben és a webshopokban is kötelező kihelyezni. A fogyasztóvédelem a 14 munkanapos türelmi idő letelte után, március második felétől országos tavaszi ellenőrzés keretében ellenőrzi meglétüket és megfelelőségüket, fokozott figyelemmel az online kereskedelemre.
ADL - Debrecenimami
Forrás: fogyasztovedelem.kormany.hu; tudatosvasarlo.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges