Jelenlegi hely

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!

1. Dőrejárás

Az álarcos bolondozás ideje

Csallóközi eredetű szokás, ahol férfiak női ruhába, ördögnek vagy koldusnak öltözve házról házra jártak. Táncukkal adományokat gyűjtöttek, amelyeket este közösen fogyasztottak el a kocsmában.


DőrejárásFotó forrása

2. Bakkuszjárás

A lányok réme

A Felvidékről származó farsangi felvonulás, ahol kecskebőrbe bújt alakok ijesztgették a falubelieket. A menet része volt egy forgó kerékre szerelt bábupár is, amely a farsangi forgatagot szimbolizálta.

3. Nagybőgőtemetés

Búcsú a farsangtól

Húshagyókedden éjfél előtt „eltemették” a nagybőgőt: gyertyák mellett ravatalozták fel, és siratóparódiákkal búcsúztatták, ezzel jelezve a böjt kezdetét.

4. Vénlánycsúfolás

Tuskóhúzás

A pártában maradt lányokat tréfásan „megbüntették”: nagy zajjal végighúzott tuskót támasztottak az ajtajukhoz, jelezve, hogy ideje férjhez menni.


Fotó forrása

5. Asszonyfarsang

Csak nőknek!

A dunántúli falvakban a nők férfiak nélkül mulattak, táncoltak, és egy rövid időre kiszakadtak a mindennapi kötelességeikből.

6. Balázsjárás

Adománygyűjtés diákoknak

Balázs-napkor iskolás gyerekek házról házra jártak adományokért. Egyikük Szent Balázsnak öltözött, a többiek fakarddal és papírcsákóval kísérték.

7. Gúnárszakítás

A férfiak szívtelen próbája

Ez a szokás különösen a tavaszi mulatságok idején volt jellemző. A legényeknek el kellett rángatniuk egy feldíszített gúnárt, aki egy család állatát képviselte. A gúnár „szakításával” jelezték a tél elűzését.


Kép forrása

+1: Kakasütés

Az ügyesség kegyetlen próbája

A legények bekötött szemmel próbálták agyonütni a földbe ásott kakast. Bár ma már kegyetlennek tűnik, egykor látványos farsangi verseny volt.

- KAPOSVÁRIMAMI -

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Itt a meleg - hol a hideg?

Itt a meleg - hol a hideg?

A kánikula felszólítás és figyelmeztető lövés leadása nélkül törte ránk az ajtót. A hideg pedig, amit egész télen úgy utáltunk, hirtelen a vágy kicsit sem titokzatos tárgyává vált. Központi kérdés lett, hogyan tudnánk hűteni magunkat és minden mást, ami hűtésért kiált?
Ugrás az oldal tetejére