Jelenlegi hely

Nézz az álarc mögé!

Az álarcaink olyanok, mint az üzlet kirakata, szépet és jót mutatunk magunkról, de hátul a raktárban mást is tartunk. Te milyen maszkot viselsz?

A maszk lényege, hogy elrejti és megváltoztatja az eredeti személyiséget. De mit takar? Sebezhetőséget, félelmet, szomorúságot, más érzelmeket, megfelelési kényszert, belső bizonytalanságot? Sokszor azért hordunk álarcot, hogy leplezzük a gyengeségeinket mások előtt és úgy viselkedjünk, ahogy elvárják tőlünk.

„Ideig-óráig viselhetünk az életben álszakállt és álruhákat, de egy pillanatban lehull rólunk minden jelmez és megmutatkozik a valóság. Egy mozdulat, egy szó, egy cselekedet végül is elárulja igazi jellemünket: az álarcosbál csak alkalmi lehet. S a találkozás egy jellem valódi sajátságaival a legnagyobb emberi élmény, melyben részünk lehet.” (Márai Sándor)

Az álarcaink olyanok, mint az üzlet kirakata, szépet és jót mutatunk magunkról, de hátul a raktárban mást is tartunk. Oda már nem engedünk be akárkit. Pedig aki szeret minket, annak ellenére elfogad, hogy tudja, mi van az álarc mögött. Ritkák azok a találkozások a hétköznapokban, amikor levesszük a maszkot és feltárjuk az igazi valónkat, ehhez a bizalom és az elfogadás légkörére van szükség.

„Meg szoktam én mondani a véleményemet álarc nélkül is, ha valamiről van véleményem - jobb azt megmondani. Aztán ha véleményestül is szeretnek, jó, ha nem szeretnek, hát azt is el kell viselni.” (Szabó Magda)

Téged milyennek ismernek az emberek? Olyannak, amilyen valójában vagy?

A szülői szerepeinkben is változatos álarcokat viselünk, időnként  jó tündérek, máskor gonosz boszorkányok, varázslók, jó és rossz zsaruk, vagy épp (házi)sárkányok vagyunk, néha a bohócsapkát is felvesszük, de a királynői korona is passzol ránk.

Néhány álarc és szerep, amivel az élet álarcosbáljában talán Te is találkoztál:

Melyik ismerős?

- a buzgómócsing: önjelölt SZMK-s, mindenhol jelen van, nyüzsög, problémákat észrevesz, megoldást javasol, intézkedik, képvisel, szervez, megold.

- a maximalista: fizikai fájdalmat okoz neki egy vesszőhiba vagy egy elírt betű a szövegben, kényszert érez, hogy a legjobbnál is jobb eredményt érjen el, nem adja alább a csillagos ötösnél, utálja a kritikát.

- a tökéletes háziasszony (és anya): az otthona ragyog, még a gyerekszobában is rend van, este 3 fogásos vacsorával várja családját, figyel az egészséges táplálkozásra, kiegyensúlyozott, mivel naponta relaxál, saját maga tervezi és készíti a farsangi jelmezeket, utánozhatatlan sütiket süt az iskolai/ovis rendezvényekre, az évszaknak és ünnepnek megfelelően díszíti a lakást, kézműveskedik, délután fejlesztő játékokkal játszik kisgyermekeivel, közben mosolyog.

- a sportlady: képeket posztol magáról fejen állva, jógapozíciókban, nélküle nem rendeznek futóversenyt, fitnesz, kondi, kockahas megvan, tökéletes testét nem rejti véka alá.

- az önmegvalósító: a komfortzónájából kilépve rátalált önmagára, azóta folyamatosan a flow állapotában van, szenvedélye a munkája, mosolygós képet küld a tengerpartról laptoppal a kezében vagy egy elefánt hátáról.

- a megértő: bármikor meghallgat, együttérez és visszatükröz, empatikus és végtelenül türelmes.

- a vajszívű: segítőkész, akire mindig lehet számítani, alapvetően jó lelkű, de mivel nem tud nemet mondani, ezért rendszerint kihasználják.

- a fontoskodó: mások problémáit szívesen megoldja, akkor is, ha nem kérik (a sajátját kevésbé tudja), rendre van jobb ötlete, tanácsot ad, beleszól és beszól, rákérdez, csupa jó szándékból persze.

- az egészségtudatos-környezetvédő: a gyorséttermeket csak hírből ismeri, antioxidánsokban gazdag az étrendje, vegyszermentes gyümölcsöt fogyaszt, termelőtől vásárol, intimkelyhet használ, mosódióval mos, szótárában gyakran szerepel a bio, öko, organikus és natúr.

- a túlvállaló: elfoglalt, hajszolt, folyton rohan, időzavarban van, hosszasan sorolja, hogy hány feladattal kell megbirkóznia egy nap, éjszaka sem áll le.

- a magabiztos: határozott, hatalmas az önbizalma, lehengerlő a stílusa, szereti, ha övé az utolsó szó, az ellentmondást nehezen viseli.

- a szerény:  „bocsánat, hogy élek”, nem szeretne zavarni, háttérben marad, maga elé enged másokat, a nevére már nem is emlékszem…

- a szórakoztató: vicces, mindig vidám és laza, a társaság középpontja, látszólag nincsenek problémái, könnyedén veszi a kanyarokat, a nehéz kérdéseket is elpoénkodja.

- az üzletasszony: racionális döntéseket hoz, tudatosan mérlegel, keményen dolgozik, mindent megtesz a sikerért, érdekeit hatékonyan képviseli, bárhol/bárkivel képes üzletet kötni.

- az intellektuális: magasan iskolázott, kulturális fogyasztása átlagon felüli, frappáns idézetekkel dobálózik, művelt, komoly irodalmat olvas, irtózik a bulvártól, szlenget nem használ, magas röptű gondolatait szívesen megosztja - Te nem olvastad?

- a jól informált: az összes témához kompetens módon hozzászól, előbb értesül a hírekről és pletykákról, amiről kötelességének érzi véleményt formálni és továbbadni

- az önfeláldozó anya: a nap 24 órájában a családjáért él és erről részletesen beszámol, fotókkal illusztrálva.

- a munka-család egyensúly látványos megtestesítője: jelszava: csak szervezés kérdése! Nála első a család, amit csak a karrier előz meg, neki mindenre jut ideje, mert ügyesen megoldja logisztikával (és láthatatlan segítőkkel).

"Légy önmagad! Mindenki más már foglalt.”

Halász Kinga
- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére