Jelenlegi hely

White Monday avagy a konzumtársadalom lelkiismerete

Idén november 19-én végigsöpört Svédországon a “White Monday” láz, melynek létrehozója az Emmaus Stockholm. Kik ők és mi az a Fehér Hétfő? Hogy jutunk el Svédországtól a konyhai szelektív szemétgyűjtésig?

White Monday a konzumtársadalom lelkiismerete

A “White Monday”  mozgalom nevéből kikövetkeztethetően a “Black Friday” ellenpólusaként hozták létre. A “Fehér Hétfő” az új termékek vásárlási láza ellen irányul, a leárazásokkal kreált, a világszerte mesterségesen szított vásárlási roham kialakulása okán.

A “Fehér Hétfő” a fenntarthatóbb vásárlási módokra való ösztönzésről szól, mellyel leginkább az újrahasználatra és átalakításra (átszabás, javítás) hívják fel a figyelmet.

Országszerte több mint 120 bolt, szervezet, influencer csatlakozott a mozgalomhoz és hirdetik a fenntartható fogyasztást, új alternatívák kialakítását az újrafelhasználás terén.

Az Emmaus Stockholm eredeti felhívását  ITT találod.

Mi, vagy ki az Emmaus? 

Az Emmaus Stockholm egy független szervezet, de része a globális Emmaus-mozgalomnak, melyet a francia Abbé Pierre alapított 1949-ben. A 2007-ben meghalt abbé a 20. század második felében Kalkuttai Teréz anya és dom Helder Camara mellett a keresztények társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelmének egyik szimbolikus alakjává vált. Házába rendszeresen fogadott nehézségekkel küszködő, szegény embereket. A hely egyfajta nemzetközi ifjúsági szállássá alakult, mely az Emmaüs nevet kapta.

A világi jellegű Emmaüs közösséget 1953-ban alapították. 1954-ben Franciaországban nagyon kemény tél volt, több ember megfagyott. Ebben a katasztrofális helyzetben Pierre abbé a Radio Luxembourg hullámhosszán drámai felhívást intézett a nemzethez.  A felhívás a „jóakarat lázadásához” vezetett, hatására a közösség rövid idő alatt hatalmas mennyiségű adományra tett szert.
A közel 2000 tonna adományt az első időben a legnagyobb szükségben szenvedők között osztották szét, később, a közösség fejlesztésére is jutott.

Idővel a közösség több szervezetre tagozódott, 1969-ben már világtalálkozót tartottak Bernben. Az Emmaüs mára az egész világot behálózó mozgalommá vált: a társszervezetekkel együtt 5 kontinens közel 50 országban van jelen. Munkájukat a Nemzetközi Emmaüs Mozgalom fogja össze.

A befolyt pénzekből a harmadik világ szegényeit segélyezik, küzdenek az emberi jogok védelméért, az analfabetizmus ellen, szállást biztosítanak a rászorulóknak és támogatják a környezetvédelmemet.

Az Emmaus mozgalom a 60-as évek elején Svédországba is eljutott, csoportokat indítottak több helyen az országban, és az 1970-es években megalakult az Emmaus Stockholm. Second hand boltokat üzemeltetnek, a befoly összegek segítségnyújtó projektjeik anyagi támogatására fordítják. A White Monday felhívás elindítói a svéd Emmaus szervezet.  

De miért érintene ez minket?

Jogos kérdésnek tűnik, hiszen Svédország messze van tőlünk - és itt nem csak a kilométerekre kell gondolnunk - de a White Monday mozgalom filozófiája nem is áll olyan távol tőlünk.

A válasz egyszerű: mert Téged is megesz a szemét. A morális szemét, mely hullik ránk a kommunikációs csatornákon és az egyre halmozódó tárgyi szemét, melyet naponta az otthonunkban, a munkahelyünkön megtermelünk.

Az óceánok tönkretételének és szennyezésének tényezői: Műanyag szemét 53% - mérgező hulladék 17% - globális felmelegedés 12% - olajszennyezés 8% - túlhalászat 5% - egyéb 5%

Önszerveződő csoportok itthon

Egyre több, hulladékmentes, környezettudatos, fenntartható fejlődés témáival foglalkozó csoport, fórum szerveződik kicsiny magyar társadalmunkban is. Ezek egy része jelenleg önszerveződő vagy egy-egy, a téma ikonikussá váló alakja köré csoportosuló társaság, ilyen pl.a Háztartásom hulladék nélkül Tóth Andival, vagy a Farmer újrahasznosítók csoportja Plank Jánossal, a Műanyag nélkül boldogan, Kump Edina vagy Ökoanyu. Részt vesznek benne a kismamák, anyukák facebookos közösségeitől kezdve a nagyvállalatokig egyre többen.

De csatlakozhatunk nemzetközi kampányokhoz, mint a Műanyagmentes Július vagy az Európai Hulladékcsökkentési hét novemberben.

Be kell látnunk, hogy jelenlegi életmódunk nem a valódi szükségleteink kielégítésén alapul. Felesleges, energiazabáló és környezetromboló élvhajhászás ez.

Fontos, hogy ezek a csoportok ne csak helyi szinten maradjanak meg. Felelősségteljes életmódjuk, a gyerekekbe oltott új filozófiájuk minél több helyen megértésre találjon. Jó lenne, ha ezt a döntéshozók is mihamarabb felismernék, és rendelkezéseikkel a fenntarthatóbb, kevesebb hulladékot termelő életmód felé terelnék a lakosságot.

  • Tegyük lehetővé, hogy csomagolásmentesen vásárolhassunk a hentesárutól a tejtermékekig a legnagyobb áruházakban is;
  • hogy tilos legyen nem lebomló műanyag csomagolást, szívószálakat, konyhai és kozmetikai termékeket használni;
  • hogy valóban működjön a szelektív szemétgyűjtés...

és sorolhatnánk még a feladatokat. 

Forrás: Wikipedia, Emmaus Stockholm Facebook oldala

ADL - Debrecenimami

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére