Jelenlegi hely

Bogárhotel a kertbe - így készítsd, akár a gyerekekkel együtt!

Itt a tavasz, most érdemes bogárhotelt készíteni. Kertünk hasznos kis lakóinak szinte bármilyen természetes anyagból megfelel a szállás, és a gyerekek is szívesen részt vesznek az elkészítésében. Ha szétnézünk az udvaron, biztos találunk az építkezésből, kerti hinta vagy homokozó elkészítésekor megmaradt anyagokat, amit fel tudunk használni az építéshez.


Fotó: Pinterest

Kertünkben számos hasznos rovar él, bár kinézetre nem mindegyik a kedvencünk, mégis fontos munkát végeznek a portánkon. Segítenek a komposztálásban, elpusztítják a kártékony rovarokat, elvégzik a beporzást, szervesanyagot juttatnak vissza a talajba. Jusson eszünkbe a katicabogár, a pillangó, giliszta, méhek, darazsak és számos más rovar.

Túlgondolnunk sem kell, hogy kinézetre milyen legyen a bogárhotel, kreativitásban bátran hagyatkozzunk gyermekeinkre. Már az anyagok összeválogatásában is szívesen segítenek, mi pedig a készítés során elmondhatjuk nekik egy rögtönzött környezet óra keretében, - úgyis nagyon benne vagyunk most az otthoni oktatásban - hogy milyen rovarok élnek a kertünkben és miért hasznosak. 

Miből készüljön a bogárhotel?

Kifúrt farönk, amibe 8-10 mm-es furatokat készítünk. Deszka, dióbél, kövek, kiránduláson szedett toboz, cserép darabok, lyukacsos tégla, tömör tégla az emeletek építéséhez, ágak, gallyak, nád, fakéreg.

Fontos, hogy legyen lába vagy állítsuk rá valamire, nehogy átnedvesedjen, és tetőt is készítsünk rá a beázás ellen. Ha kisebbet készítünk, akár fára is felakaszthatjuk, keressünk neki szélvédettebb helyet. Az így elkészített bogárhotel kertünk dísze is lehet.


Fotó: Pinterest

Mi van a méhekkel, darazsakkal? Nem csípnek meg?

A legtöbb méh- és darázsfaj rendelkezik fullánkkal, soha ne próbáljuk megfogni őket, nem barátkozni jönnek a kertünkbe. A támadékony, családokban élő méhek és darazsak nem tudnak beköltözni ezekbe a szűk járatokba, amit fúrunk (8-10 mm), mert itt nincs hely nekik a lépek megépítésére. Tehát a bogárhotel nem vonzza oda ezeket a családokat.

Felépítés után nincs vele gondunk, takarítani sem kell. A rovarok évente takarítják, tatarozzák a bölcsőjáratokat. Ha most elkészítjük, nyár végére biztosan benépesítik, fészekként használják, ide rakják le a tojásaikat. Télen pedig a hibernálódáshoz nyújt védelmet, kertünk hasznos lakóinak. 


Fotó: Pinterest

Amikor a lakók beköltöztek, a gyerekekkel együtt nagyítóval megfigyelhetjük a rovarokat, fotózhatjuk őket, ideális makrofotó helyszínek ezek, nagyon jó képeket tudunk majd készíteni. Kellemes és hasznos időtöltést kívánok! 


- Monorimami - 

Forrás: Út a Kerthez, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

 

 

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére