Jelenlegi hely

Mielőtt oklevélhalmozó leszel érdemes elgondolkodni a pályaválasztáson

Mi leszel ha nagy leszel?  Okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező vagy robottechnikus? Pályaválasztási dilemmák tiniszemmel.

Legtöbbünk sem 14, sem pedig 18 évesen nem tudja egyértelműen megmondani, hogy melyik az a szakma, amelyben akár az élete végéig is jól érezné magát.

A pályaválasztás napjainkban pedig különösen nehéz, hiszen a technológiai fejlődés a jövőben könnyen haszontalan porfogóvá degradálhatja sokak diplomáját, oklevelét. Őrült vágtával rohan a világ, és már egyértelmű jelei vannak, hogy például a buszvezetők vagy a kamionsofőrök nem fognak a fizetési listák élvonalában elhelyezkedni sokáig.

Nemrégiben olvastam egy cikket, amelyben arról írtak, hogy a fogtechnikusi szakma rövid időn belül megszűnhet, mivel a tudomány már nem áll olyan messze tőle, hogy őssejtjeinkből újra megteremtsék az elvesztett fogainkat, amit utána szépen beültetek majd a régi helyére. Több étteremben már most robotok szolgálják fel a rendelésünket, így borítékolható a felszolgálókra való igény csökkenése is.

Mindeközben persze új szakmák születnek, olyan nevekkel, hogy okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező, vagy robottechnikus. Ha körbe nézünk a világban akkor teljesen nyilvánvaló, hogy a robotizáció és a mesterséges intelligencia előretörése korábban elképzelhetetlen változásokat hoz majd számtalan iparágban, nem is beszélve a rohamosan fejlődő űrkutatásról és űrturizmustól ahol már magáncégek is részt követelnek maguknak.

Mindezek alapján kijelenthető, hogy a mostani fiatalok életében a változás lesz az állandó, és egyetlen oktatási intézmény papírja sem lesz már önmagában elegendő.

A jövő nemzedéke a pályaválasztásával maximum irányt szabhat jövőjének mivel sok esetben az egyetemen tanulható anyagok, már az elsajátítás pillanatában is elavultnak számítanak majd.

Talán pont a költők, az írók vagy a pszichológusok lesznek a nyertesei a változásnak, hiszen az érzelmeket, művészetet, a kreativitást vagy az empátiát nem lehet programozni – mondják egybehangzóan a jövőkutatók.

Nem érdemes tehát hagyni magunkat sodródni az árral, a kérdéskört alaposan átgondolva és az egyéni kompetenciák figyelembevételével kell orientálódni, lehetőleg egy olyan irányba ahol az önmegvalósítás is megvalósítható.

Forrás: kidsnews.hu

- Budapestimami -

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére