Jelenlegi hely

Hogyan zajlik egy szürkehályog műtét?

A szürkehályog műtét az egyik legbiztonságosabb rutinműtét. Magyarországon is a legkorszerűbb technológiát találjuk a szemészeti szakrendelőkben, műtéti szobákban.

Ez ultrahangos technológiát jelent (bár sokan ezt tévesen lézeres technológiának gondolják), amely során, az elszürkült, megkeményedett szemlencsét ultrahang segítségével feldarabolják, majd egy apró szaruhártya bemetszésen keresztül eltávolítják. Ugyanezen a résen keresztül a saját szemlencse helyére egy műlencsét helyeznek be. Többféle műlencse létezik. A monofokális lencse segítségével egy távolságra lehet jól látni, általában a páciensek a jó távoli látást választják, így olvasószemüvegre ezután is szükség lesz. Ha valakinek mégis a közeli látás a preferencia, az is megoldható, akkor távolra lesz szükséges szemüveg a beavatkozás után. Létezik multifokális (bi- és trifokális) műlencse is, amely akár az összes távolságot teljesen jól le tudja „fedni” és végleg búcsút mondhatunk a szemüvegnek. A Budai Szemészeti Központ weboldalán található információk alapján gyakorlatilag csak 10 percig tart egy szürkehályog műtét.

Mik a kockázatai egy szürkehályog műtétnek?

Minden beavatkozásnak vannak veszélyei, egy 10 perces műtétnek is, amely nem jár altatással vagy injekcióval (egy bizonyos szemcsepp tökéletesen érzéstelenít). A megfelelő higiénia betartásával a fertőzések és a gyulladások szerencsére elkerülhetőek, hiszen ezek a fő veszélyek. Alapvetően elmondható, hogy ha bármilyen szokatlan tünetet érzékelünk (amire nem figyelmeztettek bennünket a műtét utáni tájékoztató során), akkor ezt jelezzük a kezelőorvosnak és a kontroll vizsgálatok is nagyon fontosak, hiszen, ha bármilyen probléma felmerül a gyógyulási folyamatban, akkor az orvos időben észreveszi és tud segíteni a megfelelő kezeléssel.

Hogyan kell felkészülni egy szürkehályog műtétre?

Alapvetően a műtét előtt nem kell változtatni az életvitelen. Azonban fontos a műtét napja előtti 3 hónapban bizonyos teszteket, vizsgálatok elvégezni (EKG vizsgálat, bizonyos vérvizsgálatok, a vércukorszint ellenőrzése, vizelet vizsgálat).

Mit kell tudni a műtét utáni időszakról?

Fontos, hogy a műtét után egy hétig és egy hónapig különböző higiéniai szabályoknak megfeleljünk minden körülmények között és az is, hogy a kontrollvizsgálatokon megjelenjünk. Ezek általában a műtét másnapján és a műtét után két hónappal történnek meg. Ezt követően már csak az évenkénti szemészeti vizsgálat a javasolt.

A higiéniai előírások az alábbiakat foglalják magukban: kerüljük a természetes vizeket és az uszodákat egy hónapig, egy hétig a hajunkat is csak úgy mossuk, mint a fodrászatokban (szigorúan hátrahajtott fejjel), ne emeljünk nehéz (3 kg feletti) tárgyakat, hanyagoljuk a szauna, szolárium használatot. Egy hétig, sima csapvíz sem érheti a szemet és semmilyen szem környéki kozmetikumot (krém, smink) sem szabad használni.

Néhány hétig gyógyszeres szemcseppeket is kell alkalmazni és a szemszárazság tüneteinek enyhítésére a tartósítószermentes műkönny is ajánlott 2 hónapig. Napszemüveget 1 hónapig viseljünk, ha kimegyünk az utcára, hogy védjük a műtéti
területet az UV sugárzástól.

A szürkehályog műtét tehát egy nagyon gyakori beavatkozás, amit minimális kockázat vállalása mellett végeztethetünk el. Ha érzékeljük a tüneteket (elhomályosuló látás, fakó színek, reflektorok, lámpák káprázása, rossz szürkületi látás, kettőslátás), akkor pedig érdemes minél hamarabb belevágni, mert az elszürkülő szemlencse okozta látásromlás nagyon megronthatja az életminőséget, bizonytalanná teszi a közlekedést és kifejezetten veszélyessé a vezetést.

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére