Jelenlegi hely

10+1 tipp a hatékonyabb időbeosztáshoz!

Gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne, ha nem 24, hanem 48 órából állna a nap? Téged is elborítanak a napi teendők és este fáradtan zuhansz ágyba, pedig sok elintézetlen dolgod maradt hátra? Van néhány ötletünk, hogyan változtass ezen.

 

  1. Sürgős vagy fontos? Tegyünk különbséget a kettő között! Sürgős dolog pl. befizetni a csekkeket, átutalni a számlákat, bevásárolni a hétvégére, rendben tartani a háztartást, elvégezni a határidős munkákat. Ha nem végezzük el ezeket időben, annak következményei lesznek. A fontos dolgok nem annyira látványosak, hosszú távon azonban ezek határozzák meg a családtagjaid életének minőségét: játszani, olvasni, tanulni a gyerekekkel, minőségi időt tölteni a társaddal (beszélgetni, nemcsak megbeszélni), együtt elmenni koncertre, színházba, meghívni a barátaidat, ezekre mindig jusson elég idő! Törekedjünk arra, hogy megéljük, ne csak túléljük a napot!

  2. Év elején tervezd meg, hogy az életed különböző területein (munka, gyerekek, egészség, hobbi, kultúra, sport) mit szeretnél megvalósítani az év során és várhatóan mikor. Rendszeresen nézd át, hogy eddig mit sikerült már elvégezned, hol van lemaradás.

  3. Ne vállald túl magad! Ha sikerül is előre összeállított heti vagy napi listába szedni a feladatainkat, hajlamosak vagyunk nettó 8-9-10 órányi munkával kalkulálni. Igen ám, csak ilyenkor azzal nem számolunk, hogy emberek vagyunk. Néha muszáj megállnunk, nem minden napot bírunk egyforma erőbedobással vinni. Időnként bizony jól esik a kávézás a kollégákkal, felhívhatak a családtagok is, és bármikor beeshet egy apró, ám sürgős teendő.

  4. Írj listát a napi feladatokról, majd fontossági sorrendbe rendezd azokat. Jó érzés lesz sorban kipipálni mindent!

  5. Kezd a nehézzel! Javasolom, hogy először a „nemszeretem” feladatokkal kezd, így hamarabb végzel velük és nagyobb kedvvel fogod folytatni a könnyebb tevékenységekkel!

  6. Szüntesd meg az időrabló tevékenységeket: parttalan szörfözés a neten, 30 percig tartó telefonálás, felesleges TV nézés, idegeskedés, hogy mi mindent kell még elintézni.

  7. Tarts szünetet! Akkor is ha épp jól megy a munka. Próbáld ki, hogy óránként beiktatsz egy-egy 10-15 perces pihenőt, és megpróbálsz kicsit eltávolodni a feladattól. Meglátod sokkal eredményesebb leszel, mintha 2 órán át szünet nélkül dolgoznál.

  8. Kérj segítséget! Férjed/anyukád/anyósod/barátaid biztosan szívesen elviszik a gyerekeket sétálni, a játszótérre,  vagy segítenek a bevásárlásban, a vasárnapi ebéd elkészítésénél, amíg te a többi teendőiddel, pl. önmagaddal foglakozol.

  9. Ne halogass! Felejtsd el, hogy „majd máskor megcsinálom”, „ráérek még erre, majd valamikor erre is szakítok időt”. Ezekből soha nem sül kis semmi jó. Ha tényleg akarod, akkor most szakíts rá időt! Jó módszer, ha beírod a naptárodba.

  10. Ne hagyd az utolsó pillanatra az elvégezendő feladatot! Könnyű mondani, de ha kis ráhagyást adsz magadnak minden egyes feladatnál, elkerülheted a stresszt és nyugodtabban tudod megvalósítani azokat!

+1 Időnként mondj nemet! Sokszor ez megy a legnehezebben, hisz általában szeretnénk mindenhol megfelelni. De ha nincs elég energiánk, jobb ha őszintén nemet mondunk egy feladatra. 

Halász Kinga, Budapestimami

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére